Günümüzde teknik ve akıllı tekstil uygulamaları
Technical and smart textile applications today
  1. Tez No: 488908
  2. Yazar: FİKRİ TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM ASUMAN ÇİNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tekstil, insanoğlunun varoluşundan itibaren hayatın bir parçası olmuştur. Tekstil ürünleri önceleri korunma, örtünme ve süslenme amacıyla kullanılmaktaydı. Artık bu ürünlerdekişinin rahatlığını artırmak için“nefes aldıran,”“leke tutmama”gibi ilave özellikler istenmektedir. Tekstillerin bu özellikleri kazanması, nanoteknoloji ile desteklenen teknik tekstil ve akıllı tekstiller ile mümkündür. Dünya tekstil alanı katma değeri yüksek olan teknik ve akıllı tekstile yönelmektedir. Giyilebilir teknoloji içeren akıllı tekstiller hayatımızda daha çok yer kaplayacaktır. Bu tekstiller çevresel şartları ve etkileri algılayıp tepki vermektedir. Akıllı tekstillerin gelecekte çok büyük bir potansiyele sahip olması, tekstil alanının büyük ve önemli bir kısmını oluşturması beklenmektedir. Akıllı tekstiller ile moda ile teknolojinin etkileşimi de artırmaktadır. Akıllı tekstillerin kullanıldığı moda ürünleri, gelecekte son derece umut verici ve gelişmeye açık bir alanı olmaya adaydır. Tez çalışması 3 ana hat üzerinde devam etmektedir. Teknik tekstiller, nano teknoloji ve akıllı tekstillerin modadaki yansımaları üzerinde duruldu. Teknik tekstillerin bu tezde yer almasının nedeni akıllı tekstillerin daha iyi anlaşılabilmesi için genel hatları ile bilgi edinilmesi sağlandı. Tez çalışmasının sonucunda elde edinilen bilgiler akıllı tekstillerin hem lif alanında hem de dokuma ve apre işlemleri ile teknolojinin içerisinde paya sahip olmasının hangi boyutlara ulaştığının tespit edilmesi ve gelecekte nasıl bir giyim anlayışının bizi beklediğine dair bir bilgi verme amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Textiles have been a part of life since the existence of mankind. Whereas textile products were primarily used for protection, covering and embellishment in the past, in order to increase the comfort of the person in these products, additional properties such as antiperspirant and stainless have been added in recent years. These properties of textiles can be maintained by technical textiles and smart textiles supported by nanotechnology. The world textile sector is oriented towards technical and smart textiles with high added value. Smart textiles, include of wearable technology, will take up more space in our lives in the future. These textiles perceive and react to environmental conditions and effects. Smart textiles are expected to create a large and important part of the textile industry, which will have a huge potential in the future. With smart textiles, the interaction between fashion and technology also increases. The use of smart textiles in fashionable products is highly promising in the future and is an area that is open to developmentThe thesis continues on 3 main lines. Technical textiles, nanotechnology andsmart textiles' repercussions on the model. The reason for the inclusion of technical textiles in this thesis is to provide information in general terms so that smart textiles can be better understood. The information obtained as a result of the thesis work is to determine the dimensions of smart textiles which have a share in the technology both in the field of fiber and in weaving and finishing processes and to create a vision of what kind of clothing concept we expect in the future.