Akıllı tekstillerin giyim ve ev tekstillerine etkisi
Smart textiles and home textiles effect of clothing
- Tez No: 380208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ENGİN ALPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
21. yüzyılın“bilgi çağı”olarak adlandırıldığı günümüzde bilgi üretme, bilgiyi kullanma ve bilgiyi yaygınlaştırma önem kazanmaktadır. Bilgi üretimi yapabilen ve yaygınlaştırabilen toplumlar ise bilgi toplumu olarak adlandırılmaktadır. Bilginin yaygınlaştırılmasında ise bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler etkili olmaktadır. Bilişim teknolojileri ile birlikte diğer bilim dallarında ve teknolojide de hızlı bir gelişme ve değişim yaşanmaktadır. Bu gelişmeler, tekstil sektörünü de etkilenmektedir. Bu etkilenmenin sonucunda örnek ürünler hazırlanmakta ve sonrasında yaygınlaşarak ev ve giysi tekstillerine yansımaktadır. Bu araştırmada teknolojik tekstillerin gelişimini inceleyerek, ev ve giysi tekstillerine etkisini belirleyerek gelecekte ev ve giysi tekstillerindeki değişimi yordama amaçlanmıştır. Bu nedenle cevap aranan sorular: • Tekstilin dünyada ve ülkemizdeki gelişimi nasıldır? • Teknik tekstil teknolojileri nelerdir? • Teknik Tekstillerin dünyada ve ülkemizdeki gelişimi nasıldır? • Akıllı Tekstiller nedir? • Tekstilde kullanılan liflerin ve polimerlerin sınıflandırılması nasıldır? • Nanoteknoloji tekstil sektörüne nasıl uygulanır? • Akıllı lif ve kumaş teknolojileri nelerdir? Tekstil teknolojilerinde ve tekstilde kullanılan lifler ve polimerlerde yaşanan gelişmeleri araştırarak ev ve giysi tekstiline etkisi belirlenmeye çalışılacaktır. Bu nedenle; tekstil kavramı ve gelişimi, teknik tekstil teknolojileri, teknik tekstiller, akıllı tekstiller çalışmanın birinci bölümünde incelenmesi düşünülmüştür. İkinci bölümde ise, tekstilde kullanılan lifler ve polimerler incelenerek liflerin tanım ve sınıflandırılması, nanoteknolojinin tekstil sektöründeki uygulamaları incelenerek nano liflerin üretimi ve kullanım alanları, akıllı lif ve kumaş kullanımı ile oluşan akıllı tekstiller incelenmiştir. Bu tezi yazmaktaki amacım, tekstil tasarımcılarına literatur araştırması ağırlıklı Türkçe bir kaynak oluşturmaktır. Anahtar Kelimeler : Akıllı Teksitller, Giyim Tekstilleri, Ev Tekstilleri
Özet (Çeviri)
21 Century, the“information age”nowadays referred to as the generation of knowledge, dissemination of information and knowledge is important to use. Knowledge soceties are able to produce and promote the information society is called knowing. Developments in the informatiın technology is effective in the dissemination of knowledge. Together with other branches of science and technology, informatiın Technologies and the rapid development has been changing. These developments also affected the textile sector. As a result of this influence, and after sample preparation products, clothes, textiles, home and reflected widespread. In this study, examining the development of technological textiles, home textiles and garments intended effect of the procedure in determining the future home and change clothes. Therefore, questions have been: • How is the development of the textile industry in the world and in our country? • What are the technical textile technology? • How is the development of technical textiles in the world and in our country? • What is the smart textiles? • What is the classification of textile fibers and polymers? • How to apply nanotechnology in textile sector? • What are the smart fiber and fabric Technologies? Textile fibers and polymers used in textile technology and developments in investigating the effect of home textiles and clothing will be designated. Fort his reason, the concept and development of textile, technical textile Technologies, technical textiles, smart textiles intended examination of the first part of the study. In the second part, examining the textile fibers used in the definition and classification of fibers and polymers, nano fibers, the manufacturer and use nanotetechnology in the textile sector by examining applications areas. Intelligent fiber and fabric were investigated with the use of smart textiles. My goal in writing this thesis, literature mainly Turkish textile designers to create a resource.