Arap İnsan Hakları Sözleşmesi
Arab Convention on Human Rights
  1. Tez No: 488928
  2. Yazar: MOHAMMED KAREEM ALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
1994 Arap İnsan Hakları Sözleşmesi Arap Devletleri Ligi üyeleri tarafından imzalanmıştır. Resmi olarak ArapDevletleriLigi ( Arapça :Jāmi'at ad-Duwal al- 'Arabīyah ), Arap ülkelerininbölgesel bir organizasyonudur ve Arap ülkelerinin kurduğu bölgesel bir örgüttür. İnsan hakları belgesi biçimlendirme çabaları sonucunda, Arap Devletler Birliği Meclisi'nin 102'nci oturumunda, 15.09.1994 tarihinde 5437 sayılı Karar ile“Arap İnsan Hakları Sözleşmesi”kabul edilmişse deişbu belge henüz yürürlüğe girmemiştir. Arap Devletler Birliği tarafından Kahire'de 2004 yılında gözden geçirilen sözleşme, 2008 yılında yürürlüğe girmiştir.Bu sözleşme; özgürlük, barış ve adaleti temel almaktadır. Bu belge, düzenlediğihaklar bakımından, birinci ve ikinci kuşak hak ve özgürlükler yanında, kültürel ve dinsel alanda azınlıkların haklarını da tanımaktadır. Batı tarihinde insan hakları konusunda birçok belge, anlaşma, bildirge, sözleşme vardır. Bu çalışmanın amacı Arap Devletlerinin insan hakları açısından durumlarını, insan hakları konusunda atılan adımları ve en temelde Arap İnsan Hakları sözleşmesini incelemektir. Bu çalışmada 1994 Arap İnsan Hakları Sözleşmesi detaylı olarak incelenmiştir. Bu belgenin oluşum süreci, taraf devletler, Arap Ligi gibi konular genel olarak ele alınmıştır. Yargılanma ve güvenlik hakkı, kendi kaderini tayin hakkı, ayrımcılığın yasaklanması, kadınlar ve çocuk hakları, engellikişilerin sağlığı ve korunması hakkı, eğitim hakkı ve kültürel yaşam hakkı, iş ve sosyal sigorta hakkı, kamusal hayata katılım hakkı, politik sığınma hakkıgibi birçok hakkategorize edilerek detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 1994 Arab Convention on Human Rights was signed by members of the League of Arab States. Officially the League of Arab States (Arabic: الجامعةالعربية Jāmi'at ad-Duwal al-'Arabīyah) is a regional organization of Arab countries and a regional organization established by Arab countries. As a result of efforts to form a human rights document, an“Arab Convention on Human Rights”was adopted at the 102nd session of the Assembly of the League of Arab States on Dec. 15, 1994, decision No.4437, but this document has not yet come into force. Arab Covenant on Human Rights, adopted by the League of Arab States in Cairo; freedom, peace and justice. This Document recognizes, in terms of the rights it proclaims, the rights of minorities in the cultural and religious setting, as well as the first and second generation rights and freedoms. In Western history there are many documents about human rights, agreements, declarations, contracts. The purpose of this study is to examine the situation of the Arab States in terms of human rights, to examine the steps taken on human rights, and to examine the Arabic Convention on Human Rights at its most basic. In this study, the 1994 Arab Convention on Human Rights was examined in detail. The process of formation of this document, states parties, the Arab League are examined in general. Rights in the Convention (Life About Us, Equality Before the Law, Justice and Security About Us, Determination of Self-Determination, Prohibition of Discrimination, Women and Children's Rights, Health and Protection of Persons with Disabilities, Education About Us and Cultural Life About Us, , Public Life Faith Participation Faith, Political Refuge Faith Faith) were categorized and examined in detail.