Şiî-Sünnî takrîb çalışmaları
Sii-Sunni takrib studies
- Tez No: 488964
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİLE ÜNLÜSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sünnîlik ve Şiîlik, İslam'ın dışında iki ayrı din değil, İslam bünyesinde zaman içinde teşekkül etmiş iki ayrı İslamî düşünme tarzıdır. Ca'fer-i Sâdık medresesi hem Şiîlik hem de Sünnîlik tarafından ortak kabul edilmektedir. Bu sebeple tarihî açıdan bakıldığında her iki fırka arasında çatışma yerine, uzlaşmanın var olması gerekirken derin ayrılıkların nasıl oluştuğu akıllarda bir soru işareti olmuştur. Amacımız bu soru işaretlerine cevap bulmaktır. Bu çalışmada iki kesim arasındaki ayrılıkların temel sebepleri nelerdir? İslam mezheplerinin ve özellikle Ehl-i Sünnet ile Şîa'nın ortak amaçlar etrafında hareket etmesini sağlamak amacıyla mezhepleri yakınlaştırma çalışmaları için kullanılan bir tâbir olan Takrîbu'l-Mezâhib çalışmaları tarihte kimler tarafından nasıl yapılmıştır? Bu çalışmalar hedefine ulaşmış mıdır? Günümüze yansımaları neler olmuştur? Objektif bir bakış açısıyla her iki mezhebin tarihi verileri ışığında günümüz penceresinden bakarak incelemeye çalışılmıştır. Anahtar Kavramlar: Ehl-i Sünnet, Ca'fer-i Sâdık, Şîa, Şiîlik, Mezheb, Takrîb.
Özet (Çeviri)
Sunnism and Shiism are not two separate religions apart from Islam, but two distinct forms of Islamic thought that have formed over time in the Islamic world. The Ca'fer-i Sadik madrasah is accepted by both Shiism and Sunnism. For this reason when we look from a historical point of view, it has become a question mark as to how deep divisions have occurred, where reconciliation must exist instead of conflict between the two parties, Our aim is to find answers to these question marks. What are the main reasons for the differences between the two segments in this study? How and whom has done Takrîbu'l-Mezâhib studies in history, which is an article used for the studies of reconciliation of sects in order to allow Islamic sects, especially Ahl-i Sunnah and Shia, to move around common goals? Have these studies reached their goals? What are the reflections of the present time? From an objective point of view, both mazhabs tried to examine historical datas by looking at the light of the present day's window. Key Concepts: Ahl-i Sunnah, Ca'fer-i Sadik, Shia, Shiism, Mazheb, Takrîb.