Şiî-Sünnî polemiğinde mevlâ kavramı
Concept of mevlâ in the Shi'a-Sunni polemic
  1. Tez No: 875333
  2. Yazar: MELİKE AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Gadîr-i Hum olayı olarak bilinen hadiseye göre Hz. Peygamber, Veda Haccı dönüşü Hz. Ali'yi kendisinden sonra imam olarak tayin etmiştir. Şîa'nın en önemli imâmet delillerinden biri, burada söylenen“Ben kimin mevlâsı isem Ali de onun mevlâsıdır.”rivayetidir. Ehl-i sünnet mezkûr hadisteki mevlâ lafzını“dost”anlamıyla kabul ederken Şîa ise“yönetici”anlamını tercih etmiştir. Konunun önemi itibariyle çok sayıda telif üretilmiş ve müstakil bir külliyat oluşturulmuştur. Şiî-Usûlî âlim Şeyh Müfîd mevlâ lafzının mahiyetine dair iki risâle kaleme almıştır. Bu çalışmada Müfîd'in Kitâbu Aksâmi'l-Mevlâ fi'l-Lisân ve Risale fi Ma'na'l-Mevlâ adlı risâleleri ele alınmıştır. Şîa'nın mevlâ kavramıyla irtibatlı olarak inşâ ettiği imâmet nazariyesi söz konusu edilmiştir. Aynı zamanda Sünnî kaynaklarda“mevlâ”lafzının öne çıkarılan anlamları, ne sıklıkla kullanıldığı, nasıl bir bağlamda işlendiği ve yüklenilen muhtelif manalar değerlendirilmiştir. Söz konusu kavramın Sünnî literatür içerisindeki farklı ilim dallarında kazandığı anlam gözden geçirilmiş ve buradan hareketle mezheplerin dönemsel hareketliliğinin izdüşümleri aranmıştır. Çalışma“mevlâ”kelimesinin süreç içerisinde kazandığı anlam/anlamlar ve önemi esas almaktadır.
Özet (Çeviri)
The incident known as the Event of Ghadir Khumm entails that after the Farewell Pilgrimage, the Prophet Muhammad appointed Ali as his successor. One of the most significant evidences for Shi'a regarding Imamate is the narration:“Whomever I am a master to, Ali is also his master.”Sunnis interpret the term“master”in this hadith to mean“friend,”while Shi'a prefer the meaning of“leader.”Due to its importance, numerous works have been produced on this subject, forming a substantial literature. The Shi'a Usuli scholar Sheikh Mufid wrote two treatises regarding the nature of the term“master.”In this study, Mufid's treatises titled“Kitabu Aksam al-Mawla fi al-Lisan”and“Risale fi Ma'na al-Mawla”are examined. The doctrine of Imamate constructed by Shi'a in connection with the concept of“master”is discussed. Additionally, the emphasized meanings of the term“master”in Sunni sources, its frequency of use, the context in which it is addressed, and various connotations attributed to it are evaluated. The study reviews the significance and interpretation of the concept within different branches of Sunni literature and investigates its implications on the doctrinal developments of the schools of thought over time. The research focuses on the evolution of the meaning and significance of the term“master”over time.