Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin iş güvencesi algısının ölçülmesi: Süleyman Demirel Üniversitesi taşeron işçileri üzerinde bir araştırma
The measurement of perception job security assurance of subcontractors employed in publi̇c institutions: A survey about subcontractors at Suleyman Demirel Uni̇versity
- Tez No: 488969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hazırlanan bu tez çalışması ile tarihten bu yana iş güvencesinin emek piyasasındaki yeri hakkında, endüstri psikolojisi ve yasal düzenlemeler çerçevesinde bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda iş güvencesi ve taşeron işçilik sistemi hakkında kavramsal tanımlamalar yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı taşeron işçilerin iş güvencesi algı düzeylerini ölçerek demografik özelliklere göre bir tutum farkının olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma kapsamında kamu üniversitesinde çalışan taşeron işçilerin iş güvencesi algısı ölçülmüştür. Araştırmaya 71 taşeron işletme çalışanı katılmıştır. Araştırmaya katılan taşeron çalışanlara iş güvencesi hakkında bazı ifadelere katılım düzeylerinin ne olduğu sorularak iş güvencesi algısının puanları ortaya çıkarılmıştır. Araştırmada, araştırma sorularına ilişkin olarak cinsiyet, yaş, meslekte çalışma süresi, çalışılan işin niteliği, eğitim seviyeleri bakımından farklılık olup olmadığı istatistiki yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda cinsiyet, yaş, meslekte çalışma süresi, çalışılan işin niteliği, eğitim seviyeleri bakımından bazı ifadelerin farklılıklar gösterdiği tespit edilmiş ve bu sonuçlar ayrıca tartışılmıştır. Ayrıca araştırmanın ölçeği faktör analizi ile test edilmiş ve yapı beş faktöre ayrılmış, bunlar; boyut 1 motivasyon, boyut 2 korkular, boyut 3 tanımlanamamış, boyut 4 gelecek etkisi, boyut 5 iş güvencesinin tek başına yetersizliği şeklindedir. Bu boyutlandırma ile boyutlar arasında korelasyonlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it has been tried to give informationthat about the place of job security in the labor market aspart of industrial psychology and legal regulations in past and nowadays. In this context, conceptual definitions have been made about job security and contract work system. In the study, perceptions of job security contractors working in public universities was measured. 71 subcontractors participated in the survey. The subcontractors were asked about the level of participation in some statements about job security. The scores of job security perceptions were revealed. In this research, gender, age, duration of vocational training, quality of the work performed, and level of education were analyzed with the statistical the methods in terms of whether differences. As a result of the research, it was determined that some expressions differ in terms of gender, age, duration of occupation, quality of work, education levels. These results have also been discussed. In addition, the scale of the research has been tested by factor analysis. Sub-dimensions are statistically significant.