İşletmelerde iç kontrol ve iç denetim sisteminin rolü ve önemi: Irak'taki işletmelerde bir analizi
The role and importance of internal control and auditing in companies: Analysis study of the companies in Iraq
- Tez No: 489008
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BAYRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Büyük işletmelerin artması, teknolojik gelişmeler, sorumlulukların paylaşılması ve faaliyetlerin karmaşıklaşması sonucunda iç kontrol sisteminin ve buna paralel olarak iç denetimin önemi artmıştır. Bu çalışmada iç kontrol sistemi ve iç denetim süreci ayrıntılı olarak incelendikten sonra, üretim işletmelerinde üretim ve stok döngüsünün kontrolü ve denetiminin önemini vurgulamak için bir uygulama yapılmıştır. Uygulamada stok hesapları incelenmiş ve döngüye ait mevcut iç kontrol sisteminin yeterliliği, etkinliği araştırılmış mevcut eksiklikler tespit edilerek giderilmesi yönünde işletmeye önerilerde bulunulmuştur. Buna rağmen dünya sınırlarının kalkması ve durmaksızın gelişen ve karmaşıklaşan iş ortamının yarattığı etkiyle kurumsal yönetim ve iç denetim konularının; şirketler, ülkeler ve bütün firma ilgilileri açısından hayati önem taşıdığı anlaşılmıştır. Bu çalışma ile, işletmede iç denetim ve iç kontrol konuları açıklanmıştır. Özellikle de Irak'taki şirketlerdeki iç denetim rolü ve önemi araştırma kapsamında olduğundan oradaki şirketlerde çalışanların iç denetim ve iç kontrolü nasıl algıladıkları anketlerle belirlenmiştir. Karmaşıklaşan iş hayatı, işletmenin misyonuna ulaşma yolunda karşılaşabileceği riskleri de artırmıştır. Bu risklerin öngörülmesi, belirlenmesi ve yönetilebilmesi açısından firma bünyesinde etkin bir iç kontrol ve iç denetim sisteminin varlığı ön plana çıkmıştır. Etkin iç denetim; finansal raporlamanın güvenilirliğini, yasa ve düzenlemelere uyumu, etik değerlere uyumu ve varlıkların korunmasını sağlayarak risklerin azaltılmasına katkıda bulunmaktadır. iç denetimin faaliyetleri ve kalitesi, kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanması ve başarısı için gerekli bir unsurdur.
Özet (Çeviri)
As the enterprises grow even bigger and responsibilities are shared in addition to technological developments and complexity in operations, internal control and accordingly internal audit have increasingly gained importance. Following internal control system and internal audit process are examined in detail through this study, a practice was performed in order to emphasize the importance of control and audit regarding the inventory and production cycle in the production enterprise. By this practice, the inventory accounts were analyzed, sufficiency and efficiency of the existing internal control was examined, and then the respective recommendations regarding the current deficiencies were made to the enterprise to take required acting in order to eliminate the deficiencies. In particular, since the role of internal audit in companies in Iraq and the prospect are within the scope of the survey, the question of how employees in the companies perceive their internal control and internal control is determined by questionnaires. Complex business life has also increased the risks faced by the business in its quest to achieve its mission. The existence of an effective internal control and internal audit system has come to the forefront in the company in terms of predicting, determining and managing these risks. Effective internal audit; contributes to reducing the risks by ensuring the reliability of financial reporting, compliance with laws and regulations, compliance with ethical standards, and protection of assets. The activities and quality of internal audit are essential for the implementation and success of corporate governance principles.