Hekimlerin mobbing algıları ile öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkiler
Relationship between the mobbing perceptions and anger and the degree of anger locution of employees: A research on the doctors
- Tez No: 489010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TAHSİN AKÇAKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite hastanesinde görev yapan hekimlerin mobbing algılarını, hissettikleri öfke düzeylerini ve öfkeyi nasıl ifade ettiklerini tespit etmektir. Çalışmada ayrıca mobbing'in öfke düzeyi ve öfke ifade tarzları üzerinde nasıl bir etkisi olduğu da araştırılmıştır. Yapılan akademik çalışmalar ve araştırmalar, mobbinge en fazla maruz kalan çalışan grubunun «sağlık çalışanları» olduğunu göstermektedir. Buradan hareketle söz konusu çalışmada yoğun iş temposu ile çalışan hekimler baz alınmış ve literatür bilgileri ışığında, çalışan hekimlerin algıladıkları mobbing seviyesi ile genel öfke ve öfke ifade tarzı düzeyleri arasındaki etkileşim araştırılmıştır. Araştırmanın evreni, Türkiye genelinde çalışan tüm hekimleri kapsarken örneklem, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan 379 hekim olarak belirlenmiştir. Araştırmada nicel araştırma tekniklerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Uygulanan ankette birinci bölümde“Mobbing Ölçeği”, ikinci bölümde“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği”ve son bölümde ise kişisel bilgilerin yer aldığı sosyodemografik veri formu yer almaktadır. Aiello, Deitinger, Nardella ve Bonafede tarafından 2008 yılında geliştirilen mobbing ölçeğini, Ayşegül Laleoğlu Türkçe'ye çevirilerek, geçerlilik çalışmaları yapılmıştır. Spielberger ve arkadaşları tarafından, orijinali (Trait Anger and Anger Expression Scale) 1983 yılında geliştirilen,“Sürekli Öfke (SL) ve Öfke İfade Tarzı (Öfke-Tarz)”ölçeği Türkçe uyarlaması ve geçerlilik çalışması Özer tarafından yapılmıştır. Araştırma verileri SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Mobbing, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı ölçeklerinden elde edilen puanlar arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin sınanması için Mobing Ölçeği ve boyutları (bağımsız değişken) ile Sürekli öfke-öfke ifade tarzı ölçeği boyutları (bağımlı değişken) arasında basit doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the mobbing perceptions of the doctors working in the university hospital, the level of anger they felt and how they expressed anger. In this research, it was also investigated how mobbing had an effect on the anger level and the way of anger expression. The universe of the study was composed of 379 doctors working at Süleyman Demirel University Medical Faculty Hospital. 291 of the 379 doctors participated in the survey and a participation rate of 77% was provided. In the research, survey method which is one of quantitative research techniques was used. The questionnaire consists of three parts. In the first part of the survey conducted,“Mobbing Scale”,“Continuous Anger and Anger Expression Scale”in the second part and in the last part, socio-demographic data form in which personal information is included. Internal consistency of Mobbing and Continuous Anger and Anger Expression Scales were examined by calculating Cronbach's alpha reliability coefficients. Cronbach's alpha coefficients of Mobbing Scale at the dimensions of; Relationships with colleagues, Threats and harassment, Barriers for Jobs and Career, Intervention to private life and Job attachment, were calculated as 0,95; 0.94; 0.81; 0.85 and 0.91 respectively. Cronbach Alpha coefficients of Anger, Anger Outrage and Anger Control dimensions of the Anger and Anger Locution Scale were calculated as 0.78, 0.65, 0.72 and 0.75, respectively. The values obtained show that the internal consistency of applied scales is well-adequate. The data of the study were analyzed by using SPSS 22.0 statistical package program. Pearson Correlation analysis was used to examine the relationship between scores obtained from Mobbing, Continuous Anger, and Anger Locution scales. A simple linear regression analysis was performed between the Mobing Scale and dimensions (independent variable) and continuous anger-anger locution scale dimensions (dependent variable) for the test of the research hypotheses.