Lisansüstü öğrencilerin tez yazımlarında edimbilimsel özelliklerin ve tartışmaların kullanımının analizi üzerine derleme çalışması
Analysing postgraduate students' use of pragmatic features and argumentation in thesis writing: A corpus-based study
  1. Tez No: 489011
  2. Yazar: MAREB MOHAMMED SANGOOR AL-BAIDHANI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PHİLİP GLOVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma Irak üniversitelerinde (SSIU) öğrenim gören 40 lisansüstü öğrenciyle Amerikan üniversitelerinde (SSAU) öğrenim gören 40 lisansüstü öğrencinin yazılarındaki pragmatik tartışmayı karşılaştırarak İngilizce'deki akademik yazım konusunu ele almaktadır. Bu 80 tezde, akademik yazının seçilen altı yönü incelenmiştir: (a) paragraf yapısı, (b) cümlelerin uzunluğu ve yapısı, (c) cümlelerdeki bilginin organizasyonu, (d) kelime dağarcığı, (e) konu tümceleri ve (f) söylem belirleyicileri. Bu tez İngilizce akademik yazılarındaki tartışma pragmatiğinin geleneksel ve genellikle tek taraflı olarak incelenmesinin ötesine geçerek akademik yazıların farklı yönlerini ve yabancı dil olarak İngilizce öğrenen lisansüstü öğrenciler ve anadili İngilizce olan ülkelerden gelen lisansüstü öğrenciler tarafından kullanıldığı durumlardaki sonuçlarını ayırt edilebilmeyi ve tanımlayabilmeyi amaçlamaktadır. Yukarıda bahsedildiği gibi akademik yazılarda seçilen altı hususun nicel analizleri kısa bir açıklama ile başlamaktadır ve bunu derlemdeki korpus analizinden sıklık bilgisi takip etmektedir. İkinci bölümde önerdiğimiz bütünce-temelli yaklaşım ve pragmatik teori üzerine kurulu olarak seçilen verilerin sonuçları birinci bölümde önerilen araştırma sorularına cevap verip vermediğini gözlemlemek adına incelenmektedir. Lisansüstü seviyesine ulaşan İngilizce öğrencileri akademik araştırmaları yazarken ve raporlarken kullanılan pragmatik hususların farkında olmalıdır. Önem sırasına göre bu hususlar konusallık, bilgi organizasyonu ve paragraf yapısıdır. Diğer hususlar yukarıda bahsi geçen önemli hususların daha iyi bir şekilde sunulmasına destek olabilecek yardımcı hususlar olarak işlev görebilir. Bu hususlar uzunluk ve yapı, bilgi organizasyonu ve kelime dağarcığıdır. Bu çalışma, bir sonucun hipotezinin kurulup yürütülebileceği bir noktaya ulaşmıştır. Bu sonuçlara ulaşma yolunda yapılan tüm gözlemler araştırmacının gelecekte yapılacak benzer çalışmalar için tavsiye verebilmesini mümkün hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the issue of academic writing in English by comparing pragmatic argumentation in the writing of 40 graduate students studying at Iraqi universities (SSIU) with the writing of 40 graduate students studying at American universities (SSAU). In these 80 theses, six selected aspects of academic writing were analyzed: (a) paragraph structure, (b) length and construction of sentences, (c) organization of information in sentences, (d) vocabulary, (e) topic sentences, and (f) discourse markers. This study seeks to go beyond the traditional and often onedimensional analysis of pragmatics of argumentation in English academic writing to distinguish and describe different aspects of academic writing and their results when used by EFL graduate students and graduate students coming from English-speaking countries. The quantitative analysis of the six selected aspects of academic mentioned above begins with a brief definition and is followed by frequency information from corpus analysis in the corpora. I analyze the selected data with a corpus-based approach and pragmatic theories that are proposed in Chapter Two to see if the results answer the research questions that are proposed in Chapter One. Learners of English who reached the postgraduate level of study should have awareness of the pragmatic aspects involved in writing and reporting academic research. These aspects are, according to their importance, topicality, organization of information, and paragraph structure. Other aspects can serve as an auxiliary function that can help presenting the major aspects above in better manner. These aspects are: length and construction, organization of information, and vocabulary. This study has reached a point at which a conclusion can be hypothesized and conducted. The full observation of these conclusions made the researcher able to suggest recommendations for further such studies.