Soren Kierkegaard felsefesinde öznel hakikat olarak ironi
Ironical subjective truth of Soren Kierkegaard's philosophy
  1. Tez No: 489024
  2. Yazar: MEHMET BUĞRA ÖZGÖÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CİHAN CAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İroni kavramı edebiyatta ve felsefede yüzyıllardır önemli bir araç ve bir varoluş tarzı olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada ironinin antik dünyadan günümüz düşünce akımlarına kadar geldiği yol ve kazandığı anlamlar irdelenmiştir. Antik Yunan'dan, Roma'ya ve Ortaçağ kültürüne, oradan batı dillerine geçişine ve romantik dönem düşünürlerinden çağdaş roman kurgusuna katılış süreçleri anlatılmıştır. Bu açıdan ironi, edebiyatın ve felsefenin anlam dünyasında yerini koruyan ve genişleten bir kavram olagelmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Kierkegaard felsefesinin ana hatları ve ironi hakkındaki fikirleri aktarılmış, metinlerindeki ironinin izi sürülmüştür. Üçüncü ve son bölümde ise onun temel iddiası olan öznelliğin hakikat olduğu savının, ironik varoluş yoluyla mümkün olup olamayacağı tartışılmış ve ironik varoluş ya da ironik tavrın kendi kendini inşa etmeye çabalayan insanın en büyük yardımcısı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
For centuries, the concept of irony has been examined as an important tool and as a way of existence in both philosophy and literature. In this scrutiny, different meanings that it has gained and the path it has proceeded through the mysterious world and the reflections of today were addressed. Furthermore, the whole process that it has entered into from Ancient Greece to Rome and Medieval culture; from Western languages and Romanticism in Art to the theory of fiction in contemporary literature has been scrutinised. In this respect, in the first part it is indicated that irony is a concept which not only preserves but also extends its semantic world in philosophy and literature. In the second part, the essentials of Kierkegaard's philosophy and his views on irony were conveyed and the irony in his literary works was traced. In the third and last part, firstly, the issue of whether or not Kierkegaard's main thesis -irony as subjective truth- can be possible by way of ironic existence was worked through, and secondly it is showed that ironic existence or ironic attitude is the most important thing for a person who tries to improve oneself.