Çağdaş Türk romanında Mevlana'nın postmodern bir tüketim unsuru olarak kullanılması
Applying Mevlana as a consumption factor in modern Turkish novel
- Tez No: 489023
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHSET KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Philosophy, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Mevlana Türk tasavvuf geleneğinin en önemli isimlerinden birisidir. Mevlana'nın düşünceleri, eserleri etkisini tarihin her döneminde hissettirmiştir. Mevlana hakkında araştırma yapanların yaşadığı dönem, düşünce yapısı çalışmaların içeriğini ve yapısını şekillendirmiştir. Mevlana'nın eserleri görüşleri kadar onun hakkında yapılan çalışmalar da bir hayli ilgi görmüştür. Günümüzde Mevlana hakkında yapılan çalışmalar onun dini, tasavvufi, felsefi, edebi yönüne yoğunlaşmış çalışmalar olsa da bir roman kahramanı olarak onun etrafında geliştirilen eserler okurların bir hayli ilgisini çekmiştir. Bu çalışmada kitap sektöründe ciddi derecede satış rakamları elde eden Ahmet Ümit'in Bab-ı Esrar, Elif Şafak'ın Aşk, Sinan Yağmur'un Aşkın Gözyaşları romanında Mevlana'nın postmodern bir tüketim unsuru olarak kullanılması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Mevlana is one of the most significant names of Turkish Islamic Mysticism. The influence of Mevlana's thinking and works is experienced througout history. The period in which the researchers of Mevlana lived and their mentality shaped their study content and form. As well as his thoughts and works, the studies on him attracted great attention. Although the researches on him focused mostly on his religious, mystic, phylosophical and literary aspects, the literary works which are based on a plot taking place around him as a fiction character attracted Considerable attention of the reader. This study deals with the use of Mevlana as a postmodern consumption element in Ahmet Umit's Bab-ı Esrar, Elif Şafak's Aşk (The Forty Rules of Love: A Novel of Rumi), Sinan Yagmur's Aşkın Gözyaşları, which achieved a notable sales result in the market.