Kadınların siyasal katılımı: Antalya'da AK Parti ve CHP kadın kolları örneği
Women political participation: The sample of AK Party and CHP's women branch in Antalya
- Tez No: 489039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GÖZDE YİRMİBEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu akademik çalışmada kadın erkek eşitsizliğinin toplumsal ve politik sonuçları incelenmektedir. Kadın erkek eşitsizliğinin toplumsal tarihi, toplumsal değişmelere bağlı olarak kadın hakları ve kadınların kamusal alandaki görünürlüğü sorgulanmaktadır. Bu yönüyle kadınların siyasal alanda yeterli ölçüde temsil edilmemesi ve hangi gerekçelerle temsil edilmedikleri konusu da detaylarıyla incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde kadın hakları ve kadınların siyasal temsil biçimleri ilkçağlardan günümüze kadar olan gelişimi sistematik olarak incelenmiş, ikinci bölümde ise kadınların siyasal katılımları hakkındaAK Parti ve CHP Kadın kolları teşkilatları ile derinlemesine görüşme yapılarak kadın ve siyasal katılım ilişkisi sosyolojik, ekonomik ve politik boyutlarıyla tartışılmıştır. Yapılan derinlemesine görüşme ile siyasal katılım ve kadın kolları teşkilatlanmasının biçim ve şekil olarak patriyarkal olduğu iddia edilmekle birlikte, kadın kolları teşkilatlanmasının kamusal alanda cinsiyetçi rolleri pekiştirdiği savı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This academic study of male and femaleinequality in thesocial and political results under examined.The date of the social inequality of male and female social variation on the women rights and women and public area has been questioned during discussion visibility. This differs from the area to the extent sufficient political women represented and which grounds is also not represented in detail is being reviewed. İn the first section of the work women rights and political representation of women from era to nowadays systematically. The part of second, the political participation of women in the AK Party and The CHP women in depth interview with women of AK Party women branch and CHP's (Rebuplician People Party) women branch in terms of political participation of women, sociologic, economic and the way of politics.With the depth interview political participation and women branch form and figure to go on with the alleged patriarchal women branch sexist roles strengthened public space assertion is being reviewed.