Bulgaristan'da Osmanlı egemenliğinin kurulması (14-15. yüzyıl)
The Establish of the Ottoman soverignty in Bulgaria (14-15 centuries)
  1. Tez No: 72363
  2. Yazar: AYŞE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DELİLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Doğan, Ayşe, Bulgaristan'da Osmanlı Egemenliğinin Kurulması (XIV.-XV. yüzyıl), Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Melek Delilbaşı, XVII-135 s. Tarihi kaynaklar "Bulgar' 'adından ilk defa 482 yılında bahsederler. Protobulgar olarak adlandırılan Bulgarların Türk soyundan geldiklerini birçok bilim adamı kabul etmektedir. Bulgarlar, Balkan yarımadasında Sırplar, Romenler ve Ruslardan önce 681 yılında I. Bulgar Devleti olarak adlandırılan devletlerini kurmuşlardır. 865 yılında Hıristiyanlığın kabulü ve Kiril alfabesinin icadıyla Bulgarlar dillerini unutarak Slavlaşmışlardır. 1018-1187 yıllan arasında Bizans İmparatorluğunun hakimiyetinde kalan Bulgarlar, 1187'de II. Bulgar Devleti olarak bilinen bir devlet kurmayı başarmışlardır. 13 52 'de Balkanlara geçen Osmanlılar, Bulgarlarla siyasi ve askeri ilişkilerde bulunmuşlardır. Osmanlı devleti 1370 yılında Bulgar Devletiyle sınırdaş olmuş ve 27 yıl içerisinde Osmanlılar tüm Bulgaristan 'ı fethetmelerdir. Bulgaristan 'm Osmanlılar tarafından fethi iki evrede gerçekleşmiştir. İlk evre 1370-1377 yıllarını kapsar ve haraçgüzarlık ve vassallık dönemi olarak adlandırılır. İlk evrede 1370'de Filibe, 1371'de Eski Zağra, 1372-1373 'de Kızılağaç ve Yanbolu Osmanlılar tarafından alınmıştır. 1373 yılında Bulgar çarı, kız kardeşini Osmanlı sultanıyla evlendirmiş ve 1376-77 yılında Osmanlılara haraç vermeyi, Osmanlı seferlerine asker göndermeyi kabul etmiştir. İkinci evre 1377-1397 yıllarını kapsar. 1377-1388 yıllarında Sofya ve Doğu Bulgaristan, 1388-1395 yıllarında Tırnova, Niğbolu veDobruca, İvan Şişman' dan,1395-1397 yıllarında da Şişman 'in kardeşi Sratsimir'den Vidin alınarak tüm Bulgaristan Osmanlı Devletinin topraklarına katılmıştır. Bulgaristan'ın siyasi merkezlerinin dışındaki yerler, Osmanlı akıncı bey ve paşaları tarafından, Tırnova, Vidin gibi siyasi merkezler ise Osmanlı sultanlarının katıldığı seferlerle fethedilmiştir. Osmanlı fethinin aşamaları Bulgaristan coğrafyasına uyumlu olarak gerçekleşmiştir. Çar hanedanı ortadan kaldırıldıktan sonra yerel aristokrasi Osmanlı tımar ve voynuk sistemi içinde istihdam edildiği için Bulgaristan, Osmanlı Devletinin en zayıf olduğu fetret döneminde (1402- 1413) bile elden çıkmamış ve yaklaşık 500 yıl Osmanlı Devletinin toprağı olarak kalmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doğan, Ayşe, The Establish of the Ottoman Sovereignty in Bulgaria (XIV-XV centuries), Master Dissertation, Dissertation Advisor: Prof. Dr. Melek Delilibaşı, XVII-13Sp. Historical sources first mention the name“Bulgar”in 482. Many scholars accept that Bulgars called Proto-Bulgars were of Turkish origin. Before the Serbs, the Romanians or the Russians, the Bulgars founded an empire, known as the First Bulgar Empire, in the Balkan peninsula in 681. After accepting Christianity and the Cyrillic alphabet they forgot their original language and were Slavicized. Although under Byzantine domination between 1018-1187, they succeeded in establishing a state known as the Second Bulgar Empire in 1187. The Ottomans, who entered the Balkan peninsula in 1352, established political and military relations with the Bulgars. In 1370 the Ottomans shared a border with the Bulgars and within 27 years conquered all of Bulgaria. The Ottoman conquest of Bulgaria was accomplished in two phases. The first phase, from 1370 to 1377, is known as the period of haraçgüzalık (tribute- paying) and vassalage. During the first part of this stage Filibe (1370), Eski Zağra (1371), Kızılağaç (1372) and Yanbolu (1373) were conquered The Bulgarian Tsar's sister married the Ottoman sultan in 1373 and in 1376-77 the Tsar agreedto pay tribute to the Ottomans as well as to provide troops for Ottoman military expeditions. The second phase covers the twenty-year period from 1377 to 1397. Between 1377-1388 Sofia and eastern Bulgaria, and between 1388-1395 Tirnovo, Nicopolis and Dobruja were taken from Ivan Shishman by the Ottomans. In conquering Vidin (1395-97)from Shishman's brother Sratimir, the Ottomans became the rulers of all of Bulgaria. Apart from the political centers such as Tirnova and Vidin which were conquered by the Ottoman sultans, Bulgaria was conquered by Ottoman raiders and pashas. The stages of the Ottoman conquest of Bulgaria paralleled the geographical conditions of the country. After the elimination of the Tsar's dynasty, the local aristocracy was incorporated into the Ottoman voynuk and timar administrative system. As a result the region was not lost even during the Ottoman Empire's weakest point (1402-1413) and remained a part of the Ottoman Empire for the next 500 years. - ?. vm^y^iM \ m DOOMH'Msil itil