Siyerü'l-Ekrad adlı yazma eserin çevirisi ve değerlendirmesi
  1. Tez No: 489062
  2. Yazar: ERAL CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZİYA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, Abdülkadir Babani tarafından 1870 yılında Farsça olarak kaleme alınmış olan Siyerü'l-Ekrad adlı eserin çeviri ve değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Siyerü'lEkrad adı, çeşitli bölge ve farklı siyasi alanlarda bulunan Kürt topluluklarının tarihlerini yazma gayesiyle verilmiş bir adlandırmadır. Ancak yazar sadece Baban ve Ardalan hanedanlıklarının tarihlerini kaleme alabilme imkânını elde edebilmiş olması dolayısıyla söz konusu hanedanlıkların tarihsel anlatılarına münhasır bir adlandırmayla sınırlı olmuştur. Eserin içerdiği konular, 16. yüzyıldan Babanlar açısından 19. yüzyılın yarısı, Ardalanlar açısından ise 19. yüzyılın üçüncü çeyreğine kadar olan tarihsel süreçte geçen olay ve olguları ihtiva etmektedir. Bu çerçevede yazar eserini, Baban ve Ardalan hanedanlıklarının hâkim oldukları coğrafyalarda kendi içlerindeki iktidar mücadeleleri ile Osmanlı ve İran devletleriyle geliştirdikleri ilişkileri, konjektürel gelişmeler dâhilinde ve yerel tarihsel anlatıya bağlı kalınarak kaleme almıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of the translation and evaluation of the work titled Siyerü'lEkrad, which was written in Persian in 1870 by Abdulkadir Babani. Siyerü'l-Ekrad is a name given to the writing of the history of Kurdish communities in various regions and in different political areas. However, as the writer was able to obtain the possibility of writing only the history of Baban and Ardalan dynasties, it was limited to an exclusive naming of historical accounts of the dynasties. The work includes issues such as events and facts in the historical process from the 16th century to the mid of the 19th century in terms of Baban, and to the third quarter of the 19th century in terms of Ardalan. Within this framework, the writer has written his work about the internal power struggles in the geographical regions dominated by the Baban and the Ardalan, and the relations developed with the Ottoman Empire and Iran State within the context of conjectural developments and adhering to the local historical narrative.