Rahhâl Râviler ve İbnü'l-Kayserânî
Rahhāl Narrators and Ibn al-Qaysarānī
- Tez No: 931784
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Hz. Peygamber'in sözünü işitenlerin başkalarına öğretmesini teşvik etmesi ve bunun râviler tarafından dinî bir vecibe olarak kabul edilmesi sebebiyle Rasûlullah (s.a.s.) döneminden itibaren hadis rivayetine büyük önem atfedilmiştir. Bu sebeple pek çok râvi, hayatını hadis talebine adamış, hadis rivayetiyle birebir iştigal etmiş ve gerektiğinde bu uğurda birtakım zorluklara katlanmıştır. Özellikle İslâm fetihleri sonrasında râvilerin sahip oldukları hadislerle birlikte farklı topraklara dağılması sonucunda bir hadis işitmek uğruna da olsa günlerce, aylarca süren uzun yollar katetmek zorunda kalmışlardır. Hadis talebi amacı doğrultusunda râviler farklı beldelere rihleler gerçekleştirmişler ve rihlelerinin çokluğuyla bilinen râviler,“rahhâl”,“cevvâl”gibi isimlendirmelerle nitelendirilmişlerdir. Söz konusu isimlendirmeler en çok Zehebî'nin Siyeru a'lâmi'n-nübelâ, Tezkiratu'l-huffâz ve Târîhu'l-İslâm isimli eserlerinde kullanılmaktadır. Dolayısıyla rahhâl râvilerin tespitinde bu eserler esas alınmıştır. Hadis tarihine bakıldığında rihlelerin en çok hicrî 3-6. yüzyıllarda gerçekleştirildiği görülmektedir. Buradan yola çıkarak çalışmamızda, bahsedilen dönemde yaşayan rahhâl râviler ve rihlelerinden yola çıkarak dönemin rihle merkezleri tespit edilmiştir. Çalışmanın amacı, hadis talebine verilen önemin ve bu uğurda katlanılan zorlukların rahhâl râvilerin rihle hayatları ışığında ortaya konmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, hadis talebi amacıyla o dönemlerde en çok beldeye rihle yapan, rihleleriyle tanınan ve“rahhâl, cevvâl”olarak nitelendirilen İbnü'l-Kayserânî'nin (ö. 507/1113) rihleleri ele alınmıştır. İbnü'l-Kayserânî özelinde rahhâl râvilerin rihle hayatlarının incelenmesiyle birlikte o dönemlerde hadis talebi uğrunda gerçekleştirilen rihle şartları, katlanılan zorluklar ve böylece hadis talebine verilen önem gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
Significant importance was attributed to hadith narration since Prophet Muhammad's (PBUH) time as he encouraged those who heard his words to teach it to others and narrators considered this a religious obligation. Therefore, many narrators devoted their lives to the pursuit of hadith, personally engaging in hadith narrations and enduring certain difficulties for this cause when needed. They travelled long distances for months and days to hear even a single hadith due to narrators dispersing to different lands together with the hadiths in their possession, particularly following the Islamic conquests. Rihlas were undertaken to different regions and narrators known for frequent rihlas were denoted as“rahhāl”and“jawwāl”, terms often used in adh-Dhahabi's works Siyar a'lam an-nubala', Tadhkiral al-huffaz, and Tarikh al-Islam al-Kabir. Rahhāl narrators were therefore determined based on these works. When examining the history of hadith, most rihlas were observed to be undertaken during the 3rd-6th centuries of the Hijri calendar. Based on this, our study identified the key rihla centers of the period by examining the rahhāl narrators, who lived during the mentioned era, and their rihlas. This study aimed to reveal the value placed on hadith pursuit and the hardships endured in this endeavor, through an examination of the rihlas of the rahhāl narrators. For this purpose, the rihla life of Ibn al-Qaysarānī (d. 507/1113), who traveled to the most regions in pursuit of hadith, became renowned for his rihlas, and was referred to as 'rahhāl' and 'jawwāl,' was examined. Through the examination of the rihla life of Ibn al-Qaysarānī, the study shed light on the rihla conditions, hardships endured, and the significance attributed to the pursuit of hadith during that period.