Anonim ortaklıklarda imtiyazlı paylar
Privileged shares in joint stock companies
  1. Tez No: 489075
  2. Yazar: MURAT BESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışma konumuzu“Anonim Ortaklıkta İmtiyazlı Paylar”oluşturmaktadır. Türk Ticaret Kanununda imtiyazlı paylar 478. maddede düzenlenmiştir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; imtiyazlı payların daha iyi anlaşılması açısından, anonim ortaklıklarda payın tanımı yapılmış ve özellikleri anlatılmıştır. Akabinde imtiyazlı pay kavramı, imtiyazlı payların bazı kavramlar karşısındaki durumu ve imtiyazlı payların tanınmasında kullanılan ilkelerle ilgili örnekler ve Yargıtay kararları ışığında detaylı olarak bilgi verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde; imtiyazlı payların çeşitleri üzerinde ayrıntılı olarak durulmuş ve Türk Ticaret Kanununda ne şekilde düzenlendikleri anlatılmıştır.“Anonim Ortaklıklarda İmtiyazların Korunması ve İmtiyazlı Pay Sahipleri Özel Kurulu”başlıklı çalışmamızın son bölümünde ise; imtiyazlı pay sahiplerinin, genel kurul kararları ile haklarının ihlal edilmesi durumunda, nasıl ve hangi şekilde koruma altına alındıklarının üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Privileged shares in Joint Stock Companies”. Privileged shares are regulated under article 478 of Turkish Commercial Code. This study consists of three sections. In the first section, to clarify the meaning of privileged shares, the definition and characteristics of share is described. Subsequently, the terminology of privileged shares, the status of privileged shares in comparison to similar terms and the examples regarding the principles used to identify the privileged shares in light of Supreme Court decision are set forth in detail. In the second section of the study, the types of privileged shares and how the provisions regarding privileged shares are organized under Turkish Commercial Code is examined. Under the title of“Protection of Privileges in Joint Stock Companies and Special Privileged Shareholders Meeting”in the last section, how the privileged shareholders are put under protection in cases when their rights are violated by the general assembly resolution is emphasized.