Anonim ortaklıklarda imtiyazlı pay sahipleri genel kurulu
General assembly of preferred shareholders in corporations
  1. Tez No: 145332
  2. Yazar: NEŞE KİRTİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORUÇ HÂMİ ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Anonim ortaklıklarda imtiyazlı paylar büyük önem taşır. Nitekim, TTK 401' de çok çeşitli konularda imtiyazlı paylar yaratılabileceği açıkça düzenlenmiştir. İmtiyazlı paylarla ilgili asıl önem taşıyan hususlar, bu imtiyazların etkin biçimde kullanılabilmelerinin ve ihlâllere karşı korunmalarının sağlanmasıdır. Çalışmamızın konusu da,“ imtiyazlı pay sahipleri genel kurulu ”dur. Bu kurul, TTK 389 ve TTK 391' de düzenlenmiştir. TTK 389' da, esas sözleşme değişikliğine ilişkin genel kurul kararının imtiyazlı pay sahiplerinin haklarını ihlâl etmesi halinde imtiyazlı pay sahipleri genel kurulunca onaylanacağı düzenlenmiştir. TTK 391' de ise, esas sermaye artırımına ilişkin genel kurul kararlarının ihlâl şartı aranmaksızın onaylanacağı ifade edilmiştir, iki hüküm arasında bu şekilde fark yaratılması haklı olarak eleştirilmiştir. Bu konuda sözkonusu iki hüküm dışında bir düzenleme yoktur. Bu durum, uygulamada güçlükler doğurabilecektir. İlk olarak, sözkonusu kurulun toplantı esaslarına ilişkin bir düzenleme olmaması büyük bir sorundur. TTK 389' da sadece toplantıya çağrıya ve toplantı ve karar nisaplarına ilişkin olarak bir düzenleme vardır. Ancak, toplantının zamanı, yapılış esasları, Bakanlık Komiserinin bulunması gibi önemli hususlar düzenlenmemiştir. Bu konularda genel kurula ilişkin hükümlerin uygulanacağı, gerek doktrin ve gerekse Yargıtay tarafından benimsenmiştir. Ancak, kurulun yapısı dikkate alınarak özel düzenlemeler yapılması daha yerinde olacaktır. imtiyazlı pay sahipleri genel kurullarına ilişkin önemli sorunlardan birisi de, kurul kararlarına karşı başvurulabilecek kanun yollarının düzenlenmemiş olmasıdır. Burada da genel kurul kararlarının iptaline ilişkin hükümlerin kıyasen uygulanabileceği savunulmuştur. Mevcut durum karşısında en uygun çözüm de budur. Çünkü, imtiyazlı pay sahiplerinin aldıkları kararlara karşı diğer pay sahiplerini ve ortaklığı korumasızbırakmak doğru olmayacaktır. Ancak, bu durum her iki kararın farklı niteliklerinden ötürü birtakım sorunlar da yaratabilir. Gerçekten sözkonusu kararlar birbirinden bağımsızdır. Bu sebeple, kurulun yapısına uygun bir düzenleme getirilmesi şarttır. Çalışmamızda tüm bu hususlar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu konuyu seçmemizin en önemli nedeni, kanunda imtiyazlı pay sahipleri genel kuruluna ilişkin düzenlemelerin yetersizliğidir. Anonim ortaklıklar açısından son derece önemli olan ve genel kurulca alman kararların infazım engelleme gücü dahi bulunan bu kurul, en kısa sürede ayrıntılı bir şekilde düzenlenmelidir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Preferred shares are of great importance in corporations. As a matter of fact, it is obviously determined that various types of preferred shares can be made in Article 401 of the Commercial Code. The most important subjects about preferred shares are to provide using the rights given by the preferred shares in an effective way and protecting them to any infringement. The subject of our work is that“general assembly of preferred shareholders”. This assembly is determined in Articles 389 and 391 of the Commercial Code. It is determined in Article 389 that the resolution of the general assembly related to amendment of the charter should be approved by the general assembly of preferred shareholders if it infringe the rights of preferred shareholders. And it is determined in Article 391 that the resolution of the general assembly related to increase the main capital should be approved whether it fringe the rights of the preferred shareholders or not. It is critisized rightly making a difference between these Articles. There isn't any determination except these two Articles. This can be cause some difficulties in practice. In first, it is an important difficulty that there isn't any determination related to the meeting principles of the assembly in question. There is a determination just related to the invitation of the meeting and the quorum of the meeting and resolution. But, the important subjects such as the principles and the time of the meeting, being of the principal of the Government during the meeting are not determined. It is accepted by both Supreme Court and doctrine that the principles of general assembly will be valid in these matters. But it will be more appropriate if new determinations are made by taking into consideration of the characteristics of general assemblies of preferred shareholders. vnOne of the most important problems related to the general assemblies of preferred shares is the absence of the legal means against to this assembly's resolutions. It is defended that the principles about the annulment of the general assembly resolutions should be valid by comparison to here again. This is the most appropriate way what with the present situation. Because, it won't be correct to leave the other shareholders and company undefended against to the resolutions of preferred shareholders. But also, it can cause some problems, because of the different characteristics of these two resolutions. Really, the resolutions in question are different from each other. Therefore, it is an obligation to make a determination appropriate with the characteristics of the assembly. All of these subjects had been examined at our work in details. The most important reason of our choosing this subject is the inadequacy of determination related to general assembly of preferred shareholders. The general assembly of preferred shareholders which is of a great importance for corporations and has even a force of prevention the general assembly's execution must be determined in details immediately. vm