Türkiye'de bütçe denetimi ve Sayıştay denetiminin ulusal boyutu
Budget control in Turkey and national extent of supreme audit
  1. Tez No: 489083
  2. Yazar: BURCU DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bütçe hakkının etkin bir şekilde uygulanabilmesi için temel koşulların başında yürütme erki üzerinde etkin denetimin sağlanması gelmektedir. İşte parlamenter sistemlerin ortaya çıkması ve akabinde yürütme erkinin denetim gereksinimi tüm ülkelerde yüksek denetim kurumlarının vücut bulmasına neden olmuştur. Ülkemizde Sayıştay olarak adlandırılan yüksek denetim kurumu parlamento adına yürütme erki faaliyetlerini denetleyerek sonuçları parlamentoya raporlamakta aynı zamanda kamu zararı söz konusu olduğunda ise yargılama daireleri vasıtasıyla yargılama fonksiyonunu icra etmektedir. Ülkemizde geçmişten günümüze çıkarılan bütün anayasalarda anayasal bir kurum olarak yer alan Sayıştay'ın yapısı, işleyişi, görevleri ve yetkileri 6085 sayılı Sayıştay kanununda düzenlenmiştir. Bu tez çalışması ile kamu mali yönetiminde önemli bir unsur olan denetim kavramına değinilecek, ülkemizde 5018 sayılı kanun kapsamında yapılan bütçe denetimi faaliyeti açıklandıktan sonra 6085 sayılı kanun çerçevesinde Sayıştay açıklanmaya çalışılacaktır. Ardından Sayıştay denetiminin ulusal boyutu hakkında bilgi verilerek çalışma sonlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Effective audit of the executive organ must be ensured so that the budget right can be used effectively. The emergence of parliamentary systems and then the regulatory requirement of the executive organ have led to the emergence of audit courts in all countries. The supreme audit institution Which is called the audit court in our country supervises the activities of the executive organ on behalf of the parliament and reports the results to parliament. At the same time, in the case of public loss, has fulfilled the judicial function by means of judicial offices. The Tasks, rights, working, the structure of the Audit court which is a constitutional institution in our country are regulated by the law on the court of accounts numbered 6085. With this thesis study, will be referred to the term of auditing in public financial management. Under the framework of Law, No 6085 will be attributed to the audit court after the budget audit activity made under Law No 5018 is announced. Then the work will be finalized by giving information about the national dimension of supervision conducted by the supreme audit institutions.