Agency costs in an emerging market: İnvestigating business groups
Gelişmekte olan ülkelerde asil-vekil problemi: İş gruplarının incelenmesi
  1. Tez No: 489084
  2. Yazar: TAMER BAKICIOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BAŞAK TANYERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Kredi duyuruları etrafındaki anormal getiriler bankaların borç alanlar hakkında bilgi üretimindeki uzmanlığını işaret etmektedir. İki araştırma sorusunu cevaplamak için, 2003 ve 2016 yılları arasında halka açık Türk şirketlerinin uluslararası piyasalardan elde ettikleri kredilerin etrafındaki anormal getirileri çalıştım: (1) İş grupları tarafından kontrol edilen şirketler bağımsız şirketlere göre daha yüksek asil-vekil maliyetlerine mi maruz kalıyorlar? (2) Piramit ortaklık yapıları asil-vekil maliyetlerini artırmakta mıdır? Kurduğum hipotezler, banka kredileri tarafından sağlanan yeni bilgi sonucunda piyasanın yaptığı yeniden değerlemenin asil vekil maliyetleri yüksek olan şirketler için daha yüksek olduğuna dayanmaktadır. Buna göre, diğer faktörler kontrol edildikten sonra, kredi duyuruları etrafındaki anormal getiriler borç alanların asil-vekil maliyetlerini ölçmektedir. Bağımsız şirketler ve piramit yapılarda yer almayan iş grubu şirketleri ile karşılaştırıldıklarında piramit yapılarda yer alan iş grubu şirketlerinin kredi duyuruları çerçevesinde daha yüksek anormal getiriler sağladığını buldum. Sonuçlarım, piramit ortaklık yapılarının iş grupları içerisinde hortumlama güdüsünü artırdığına ilişkin piyasa algısını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Positive abnormal returns around loan announcements imply that banks have unique expertise in information production about borrowers. I study abnormal returns around loans that Turkish listed firms secure from international markets between 2003 and 2016 two investigate two research questions. Do listed firms controlled by business groups have higher agency costs when compared to stand-alone firms? Does control through pyramid ownership structures increase agency costs of business group listed firms? I hypothesize that controlled for other factors, abnormal returns around loan announcements measure agency costs associated with borrowers because new information provided by bank loans lead to the higher revaluation for business group firms that bear agency costs. I provide evidence that when business group firms are positioned within pyramid ownership structures they realize higher abnormal returns when benchmarked against stand-alone firms and business group firms that are not positioned within pyramids. Therefore, my results indicate market perception towards pyramid ownership structures in increasing tunneling incentives within business groups.