Estimation of term premia in term structure of Turkish government bond yields
Türkiye devlet tahvili getilerinin vade yapısındaki vade primi hesaplanması
  1. Tez No: 489101
  2. Yazar: MURAT ADİL CAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFET SOYKAN GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, devlet iç borçlanma senetlerinin getiri eğrisi Nelson-Siegel-Svensson metodu kullanılarak Ocak 2010 ve Aralık 2016 arasında günlük frekansta tahmin edilmiştir. Tahmin edilen getiri eğrisinden alınan faizler, alındığı gün itibariyle gelecekteki herhangi bir nakit akışının cari değerini belirlemede referans olarak kullanılabilir. Bu çalışmayla geleceğe yönelik faiz beklentilerinin ve vade priminin ölçülmesi amaçlanmıştır. Getiri eğrisi tahmin edildikten sonra, çok faktörlü arbitraja izin vermeyen afin getiri eğrisi modeli kullanılarak vade primi ve geleceğe yönelik faiz beklentisi kısımlarına ayrıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Turkish Treasury yield curve is estimated by the Nelson-Siegel- Svensson method between January 2010 and December 2016 in daily frequency. Interest rates taken from estimated yield curves can be used as benchmark rates to determine the present value of any future cash flow. The main goal of this study is to measure expected future of interest rates and the term premium. After the yield curves are estimated, a multifactor no-arbitrage affine term structure model is used to decompose the yield curve to its term premium and future expected interest rate components.