Alî Bin İshâk Müfredât-ı Mükellef giriş, söz varlığı üzerine bir inceleme, metin, sözlük
Alî Bin İshâk Müfredât-i Mükellef an introduction, analysis of vocabulary, text, and glossary
- Tez No: 489133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 663
Özet
Kaynaklardan öğrendiğimiz kadarıyla, 'Alî bin İshâk, II. Murad devri tabiplerindendir ve Kitâb fî 'İlmi'l-Bâh adlı bir eser yazmıştır. Müellif, bahname türünde yazdığı bu eserini, Sultan II. Murad'a ithaf etmiştir. Bu eser, Eski Oğuz Türkçesi döneminde yazılmış, bilinen ilk telif bahnamedir. Eser, alanında ilk olması bakımından dikkat çekicidir. Eserin bilinen iki nüshası vardır. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, 'Alî bin İshâk'ın eserinin Cerrahpaşa Tıp Tarihi Enstitüsü nüshasının söz varlığı yönünden incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma giriş, söz varlığı incelemesi, metin ve sözlük bölümleri olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, yöntemi, bahnameler, eserin müellifi, nüshaları, eserin telif sebepleri, örtmece sözler ve eserdeki halk hekimliği izleri gibi konulara yer verilmiştir. İnceleme bölümünde metnin söz varlığı dizinli olarak belirli kategoriler altında incelenmiştir. İncelmenin en dikkat çekici yönü, bazı söz varlığı unsurlarının konularına göre, diğer bir deyişle tematik olarak incelenmiş olmasıdır. Metin bölümünde, Arap harfleriyle Türkçe yazılmış olan metnin, çeviri yazıyla Latin harflerine aktarımı yapılmıştır. Sözlük bölümünde, metni oluşturan kelimelerin anlamları gösterilmiştir. Kelimelerin tanımlamaları yapılırken, mümkün olduğunca sözcüğün metin içindeki anlamına dikkat edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to present resources, Alî bin Ishâk was one of the doctors of Murat II. period, and he has written a book which named Kitâb fî 'İlmi'l-Bâh. The book is written in bahname type and dedicated to Sultan Murat II. As far as is known, this work is the first produced work written in bahname kind in Old Oghuz Turkish. Therefore, the work draws attention to it concerning being first in the field. There are two known copies of the work. The study prepared as a master thesis has been examined in terms of the vocabulary. The study focused on the copy of Institue of Cerrahpaşa Medicine History. This text is one of two known copies of Alî bin Ishâk's work. This study consists of four parts; first is the introduction, second is the analysis of vocabulary, third is the text, and fourth is the glossary. In the first section of the study was examined topics such as main purpose and method of the study, bahnames, about the author and reasons for writing his book, euphemisms and traces of folk medicine. In the second section, vocabulary of the text has been examined as with index and in the context of specific topics. The most remarkable aspect of the examination is that some elements of the vocabulary are examined thematically. In the third section, Turkish text which was written with Arabic script translated to Latin. In the last section, the meanings of the words in the text are given. When making definitions of the words, try to pay attention to the meaning of the word in the text as much as possible.