Tekno girişim firmalarındaki yöneticilerin liderlik tiplerinin firmaların örgütsel çevikliğine etkisi: Teknopark firmaları üzerine bir araştırma
The effect of leadership style in techno-enterprise firms on firms' organizational agility: A research on Technoparks companies
  1. Tez No: 489141
  2. Yazar: BÜLENT AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF TABAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışma, yöneticilerin çoklu liderlik tiplerin örgütsel çeviklik üzerine etkisini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla İzmir Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde (DEPARK) faaliyet gösteren firmalardan çeşitli kademelerindeki yöneticilerden 302 anket ile ve 31 yöneticiden ise yüz yüze görüşerek toplanan verilerle karma metot yöntemi kullanılarak bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada giriş kısmı ve altı ana bölüm yer almaktadır. Birinci bölümde, teknopark firmalarıyla ile ilgili yapılan literatür araştırması ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde liderlik ve bu bağlamda çalışmanın bağımsız değişkenleri olan çoklu liderlik tarzları ile ilgili bilgilere, üçüncü bölümde çalışmanın bağımlı değişkeni olan örgütsel çeviklik ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, örgütsel çeviklik ölçeğin Türkçeye uyarlaması yapılmış ve çalışmanın değişkenleri arasındaki ilişkiyi inceleyen analizler yapılmıştır. Beşinci bölümde yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara yer verilmiş, elde edilen bu bulgular tartışılmış ve değerlendirilmiş, son bölümde ise ve sonuçlar çıkarılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Bulgulara ulaşmak için güvenilirlik, korelâsyon, regresyon analizi, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, yapısal eşitlik modeli (YEM), yol analizi ve içerik analizi yapılmıştır. Nicel olan verilerin analizleri için SPSS 21.0 ve Amos 16.0 programı kullanılmıştır. Nitel olan verilerin analizleri için ise MAXQDA 12.3.2 programının standart versiyonu kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; dönüştürücü ve etkileşimci (işe dönük) liderliğin örgütsel çeviklik üzerine pozitif yönde anlamlı etkisi olduğu ama serbestlik bırakan (laissez-faire) liderliğin örgütsel çeviklik üzerine anlamlı etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır. Çalışmanın nicel analiz sonuçları, nitel analiz sonuçlarıyla da desteklenmiştir. Araştırma kapsamındaki bütün bulgular değerlendirildiğinde, örgütsel çevikliğin dönüştürücü ve etkileşimci liderlik tiplerinden etkilendiği kabul eden bir modelin oluşturulabileceği belirlenmiştir. Oluşturulan model toplanan veriler ile test edilerek doğrulanmıştır. Ayrıca bu çalışmanın bir diğer sonucu ise, örgütsel çeviklik ölçeğinin Türkçe formunun güvenirlik ve geçerlik çalışmasının yapılmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to reveal the influence of managers' multiple leadership types on organizational agility. For this purpose, data is collected through a survey from 302 managers, through interviews from 31 managers who work in various positions in firms operating in İzmir Dokuz Eylül Technology Development Zone (DEPARK). Mixed method approach is used to analyze this study. The research includes six chapters besides the introduction. In the first chapter, the literature regarding teknopark is discussed in detail. In the second chapter, information about leadership and multiple leadership styles, which are independent variables of this study is given and in the third chapter information about organizational agility, the dependent of variable of this study, is given. In the fourth chapter, organizational agility survey's adaptation to Turkish and analysis is conducted; also the relationship between variables is examined. In the fifth chapter, the results of the analysis are presented and discussed in the last chapter some conclusions and recommendations are presented. Reliability, correlation, regression analysis, explanatory and confirmatory factor analysis, structural equation modeling (SEM) and path analysis were performed to reach the findings. SPSS 21.0 and Amos 16.0 programs were used for analysis of quantitative data. For the analysis of the qualitative data, the standard version program called MAXQDA 12.3.2 was used. According to the results of the research, transformational and transactional leadership has positive significant influence on organizational agility while laissez faire leadership type has insignificant influence on organizational agility. The quantitative analysis results of the study were also supported by the qualitative analysis results. When all the findings of the research are evaluated, it has been determined that a model can be formed that recognizes organizational agility is influenced by transformational and transactional leadership types. The model was verified by testing with the data collected. Another conclusion of this research is reasonable reliability and validity studies of organizational agility questionnaire in Turkish form.