A research about discussion of organizational communication and strategic planning process
Örgütsel iletişim ve stratejik planlama sürecinin tartışılması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 489142
  2. Yazar: OĞULCAN SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM MAYATÜRK AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Küreselleşme ve yoğun rekabet ortamında işletmeler varlıklarını sürdürebilmek için uzun vadeli gelecek planlamalarını bugünden yapmaktadır. Söz konusu planlama, çalışanların; örgütün varlık nedeni, amacı, ulaşmak istediği yer ve oraya nasıl varılacağı hususlarını anlamalarını sağlamakta ve bu hususta örgütsel iletişimin önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, örgütsel iletişim ve stratejik planlama sürecinin tartışılması üzerine bir araştırmadır. Veri toplama tekniği olarak mülakatın tercih edildiği araştırmada, demir çelik sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin üç yöneticisi; katılımcı olarak seçilmiştir. Toplanan yanıtlar doğrultusunda, stratejik planlamanın yapılması ve uygulanmasındaki etkinlikte; çalışanlarla kurulan güçlü iletişimin belirleyici olduğu ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In environment of globalization and intense competition, businesses make their long-term plans in order to sustain their existence. This planning ensures employees to understand the points of organization's mission, its goal, the place where it wants to reach and how it will get there, and it is thought that organizational communication plays an important role in this respect. In this context, the main purpose of the study is to a research about discussion of organizational communication and strategic planning process. In the research where interview was preferred as data gathering technique, three managers of a business operating in iron and steel sector were chosen as participants. In line with the received answers, it can be stated that strong communication with employees is decisive in design and implementation of strategic planning.