Anonim şirketlerde tasfiye işlemleri
Liqudation procedures in joint stock companies
- Tez No: 489144
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZGE KARAEGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Başarısız olan anonim şirketlerin TTK'nin hükümleri çerçevesinde tasfiyeye gitmeleri tasfiyenin gereklerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Anonim şirketlerin tasfiyesini gerektiren durumların ortaya çıkması durumunda yapılması gereken işlemler çalışmamızda bölümler halinde incelenmiştir. Tez çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmamız bölümler itibariyle şu şekilde hazırlanmıştır: Birinci bölümde, anonim şirket kavramı tanımlanmış ve unsurları açıklanmıştır. İkinci bölümde, anonim şirketin tasfiyesini gerektiren durumlar açıklanmış ve bu durumların ortaya çıkmasının şirketin hukuki durumuna etkileri vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde, TTK çerçevesinde tasfiyeye girildiğinde yapılması gereken işlemler belirtilmiş ve işlemler tek tek açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, TFRS/ TMS'ye uygun bir uygulama örneği verilmiş ve yevmiye kayıtları yapılarak örnek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The global crises, the inability of enterprises to reach the determined goal, the conflict of interests between the stakeholders, the inconsistency of the managers and the like, cause the failure of joint-stock companies. It is one of the requirements of the liquidation of joint stock companies that are unsuccessful to go to liquidation under the provisions of the TTK' As a result, I am confronted. The transactions that have to be done in case the emergence of conditions that require the liquidation of joint stock companies have been examined in chapters. Our thesis study consists of four parts. Our thesis work is prepared in chapters as follows : In the first chapter, the concept of incorporated company is defined and its elements are explained. In the second part, it explained m s situation requiring the liquidation of the company's joint-stock company and the emergence of this situation the effects on the legal situation are emphasized. In the third part, when TTK frame lıquıdatıon entered specified operations to be performed and processes are described individually. In the fourth chapter, an application example conforming to TFRS / TMS is given and the sample is explained by making journal entries.