Anonim şirketlerde tasfiye süreci ve işleyişi
Liquidation process and operation in joint stock companies
- Tez No: 547304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Anonim şirketlerde tasfiye süreci ve işleyişine Ticaret Kanununda 529. Madde ve devamında yer verilmiştir. Tasfiye süreci; şirketlerdeki sona erme ve tasfiye kararı aşamasında ortaya çıkmaktadır. Şirketlerin sona ermesine ise; ülkenin ekonomik koşulları, enflasyon, şirket yönetim politikası, piyasa koşulları,birleşme, bölünme, tür değiştirme ve diğer nedenler sebep olabilmektedir. Anonim şirketin sona erme sebeplerinin ortaya çıkmasıyla birlikte aktif ve pasiflerin hesaplanmasına yönelik iş ve işlemlerin yapılmasıtasfiye sürecidir. Tezim de tasfiye süreci ve işleyişini; Şirketlerin Sona Erme Süreci, Tasfiye Memurlarının Atanması, ilk Envanter ve Bilançonun Belirlenmesi, Alacakların Çağrılması ve Korunması, Diğer Tasfiye İşlemleri, Pay Sahiplerine Dağıtım, Defterlerin Saklanması, Ticaret Kaydının Silinmesi, Ek Tasfiye ve İhya olarak inceleyeceğim. Anahtar Kelimeler;Sona Erme, Tasfiye, Tasfiye Memuru, Ek Tasfiye, İhya
Özet (Çeviri)
The liquidation process and operation of joint stock companies are included in Article 529 of the Commercial Code and the following. The liquidation process; and the liquidation decision. The termination of the companies; The country's economic conditions, inflation, company management policy, market conditions, mergers, division, change species and other causes can be caused. It is the liquidation process for the calculation of assets and liabilities with the emergence of the reasons for termination of the joint stock company. Tezim de tasfiye süreci ve işleyişini; Şirketlerin Sona Erme Süreci, Tasfiye Memurlarının Atanması, ilk Envanter ve Bilançonun Belirlenmesi, Alacakların Çağrılması ve Korunması, Diğer Tasfiye İşlemleri, Pay Sahiplerine Dağıtım, Defterlerin Saklanması, Ticaret Kaydının Silinmesi, Ek Tasfiye ve İhya olarak inceleyeceğim. Anahtar Kelimeler;Sona Erme, Tasfiye, Tasfiye Memuru, Ek Tasfiye, İhya