Göçmen girişimcilerin kişilik özellikleri ve göçmen girişimcilik üzerine algıları
Personality characteristics of immigrant entrepreneurs and perceptions on immigrant entrepreneurship
- Tez No: 489149
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NURAY NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde dünyanın pek çok yerinde göç hareketleri yaşanmakta ve bu hareketler hem bulundukları bölgeyi hem de dünyanın kalanını ciddi şekilde etkilemektedir. Günümüzün küresel dünyasının en çok öne çıkan unsurlarından biri olan girişimcilik kavramı göç hareketleri ile de birleşerek göçmen girişimcilik kavramını ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırmanın amacı, göçmen girişimcilerin kişilik özelliklerinin ve göçmen girişimciliğe ilişkin algılarının ortaya konmasıdır. Bu kapsamda araştırmada ekonomik açıdan büyük öneme sahip göçmen girişimciler ve göçmen girişimcilik detaylı bir biçimde ele alınmaktadır. Üç temel bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde girişim, girişimci ve girişimcilik kavramları ayrıntılı bir biçimde ele alınmakta; ikinci bölümde göç, göçmenlik ve göçmen girişimcilik değerlendirilmektedir. Üçüncü bölüm, araştırmanın amacını gerçekleştirmek üzere uygulanan anket bulgularını içermektedir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, göçmen girişimcilerin motivasyonlarının yüksek olduğu, bağımsızlığa önem verdikleri ve yenilikçi oldukları anlaşılmıştır. Ayrıca etkin iletişim kurma ve fırsatları yakalama yeteneklerine sahip, sürekli genişleme arzusunda ve rekabetçi oldukları, risk almayı sevdikleri bulgulanmıştır. Göçmen girişimciler, dürüst, güvenilir, katılımcı olmak gerektiğini; Türkiye'de göçmen girişimcilik faaliyetlerine verilen desteğin yetersiz olduğunu; göçmen girişimcilerle yerli girişimcilerin aynı haklara sahip olmadığını; göçmen girişimci olmanın kolay olmadığını ve göçmen girişimciler arasındaki dayanışmanın yetersiz olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
Today in many parts of the world migration movements occur and these movements affect both the region on which they take place and the rest of the world. In today's global world as one the most outstanding concepts entrepreneurship combines with migration movements and creates the concept of immigrant entrepreneurship. The aim of this study is to reveal the personal characteristics of immigrant entrepreneurs and their perceptions about immigrant entrepreneurship. In this context, in this study immigrant entrepreneurs who have a great importance in economical terms and immigrant entrepreneurship are considered in detail. In the first part of the study which consists of three main parts, the concepts of entrepreneurship, entrepreneur and enterprise are evaluated in detail; in the second part the concepts of immigration, migration and immigrant entrepreneurship are considered. The third part includes the results of the survey that was performed according to aim of the aim. According to the findings of the research, it has been understood that immigrant entrepreneurs are highly, value independence and are innovative. They also have the ability to communicate effectively and capture opportunities, have a desire to take risks, are always competitive and want to develop. Immigrant entrepreneurs think that they must be honest, trustworthy, participating; the support given to immigrant entrepreneurial activity in Turkey is insufficient, immigrant entrepreneurs do not have the same rights as domestic entrepreneurs; it is not easy to be an immigrant entrepreneur and there is a lack of solidarity among immigrant entrepreneurs.