Kadın girişimcilerin iş-yaşam dengesi üzerine bir araştırma: İzmir ili örneği
A research on work-life balance of women entrepreneurs: Example of İzmir province
- Tez No: 489151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA NURAY NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Girişimcilik; her türlü ekonomik, psikolojik, teknolojik, sosyal ve kültürel gelişmenin yaşanmasında en etkin faktörlerden biridir. Girişimcilik faaliyetlerinin kadınlar tarafından yerine getirildiği kadın girişimciliği, kadınların geleneksel rollerinin dışına çıkmasına ve küresel iş ortamının bir parçası haline gelmesine neden olmuştur. Aile ortamındaki rollerini sürdürmesi beklenen girişimci kadınların, iş yaşam dengesini kurması ve koruması oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, kadın girişimcilerin iş yaşam dengesini, kendi bakış açıları ile ortaya koymak ve demografik faktörlerin iş-yaşam dengesi üzerinde etkili olup olmadığını belirlemektir. Dört bölümden oluşan çalışmada, birinci bölümde girişim, girişimcilik ve girişimci kavramları; ikinci bölümde, kadın girişimciliği; üçüncü bölümde, iş yaşam dengesi ele alınmıştır. Son bölümde kadın girişimcilerin iş yaşam dengesi üzerine yapılan saha araştırmasının sonuçları yer almaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, 40 ve üzeri yaş aralığında olan kadın girişimciler ile boşanmış kadın girişimcilerin diğer gruplara göre iş yüklerinin fazla olduğu, sağlık kalitesi ve aile desteğinin daha düşük olduğu ve iş yaşam dengesini sağlayamadıkları bulgulanmıştır. Ayrıca, bakmakla yükümlü ve bakıma muhtaç kişi varlığı kadın girişimcilerde iş yükünü arttırmakta ve iş yaşam dengesini sağlamayı zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurships is one of the most influencing factors about every kind of economical, psychological, technological, socio-cultural advancement. Women entrepreneurship which means the activities of entrepreneurship performed by women has caused women a chance to get out of the traditional roles and become a part of the global job environment. It is important for entrepreneur women who are expected to continue their roles in family, to construct a balance between life and work and keep it. The purpose of this study is to reveal the work-life balance of women entrepreneurs from their own perspectives and to determine whether the demographical factors have an effect on this work-life balance or not. Consisted four chapter in the study, the concept of entrepreneurship and enterprise in the first chapter; the concept of women entrepreneurship in the second chapter; the concept of the work life balance in the third chapter are discussed. In the last chapter, the results of field research on the work life balance of women entrepreneurs are presented. According to the result of the survey, it was found that 40 and above 40 years of age women entrepreneurs and divorced women entrepreneurs have higher workloads, lower quality of health and lower family support than other groups and were not be able to provide work-life balance. In addition, dependent person and person in need of nursing from being increase the workload of women entrepreneurs and make it difficult to provide work life balance.