Ankara'da toplu beslenme yapılan kurumlarda uygulanmakta olan menülerin değerlendirilmesi
Menus evaluation of the food service institutions in Ankara
  1. Tez No: 48915
  2. Yazar: DİLARA ACIMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YASEMİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu araştırma Ankara'da toplu beslenme yapılan 6 kurumun beslenme servisi örgütünde yürütülmüştür. Kurumlarda uygulanan menüler, menü denetim listesi ile değerlendirilmiş, bu kurumlarda çalışan ve yemek yiyen 214 erkek, 186 kadın, toplam 400 tüketicinin uygulanan menülere ilişkin görüşleri ve yiyecek tercihleri saptanmıştır. Menüler menü denetim listesi ile değerlendirildiğinde diyetisyeni olan kurumların menülerinin menü planlama ilkelerine daha uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been carried out on 6 public institutions food service in Ankara. The menus of the institutions were evaluated by the“Menu Check-List”. A total of 400 staff (214 men, 186 women) working at the institutions were questionned for then- knowledge and opinions about the menus.