Buhârî'nin bab başlıklarına yönetilen eleştiriler (Umdetu'l-Kârî bağlamında)
Critiques concerning buhârî's bab topics (İn Umdetu'l-Kârî context)
- Tez No: 489172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Araştırmamız, hadis kitapları arasında önemli bir konumu olan Buhârî'nin el-Cami'u's-sahîh isimli eserinde geçen bab başlıklarına yöneltilen eleştiriler hakkındadır. Aynî'nin Umdetü'l-kârî isimli eseri bu araştırmamızın temel kaynağını oluşturmaktadır. Buhârî kendi eserinde hadisleri vermeden önce başlıklar açmıştır. Bu başlıklara farklı açılardan eleştiriler yöneltilmiştir. Bu eleştirileri iki bölümden oluşacak şekilde ele aldık. Birinci bölümde bablar arası münasebete yöneltilen eleştiriler, yarar sağlamadığı düşünülen bab başlıkları, bab başlıklarının yöntemine dair eleştiriler, dilsel açıdan yöneltilen eleştiriler, bab başlığı ve hadislerin uyumu (mutabakat) açısından yöneltilen eleştiriler şeklinde beş kısımda ele aldık. İkinci bölümde ise fıkhî eleştiriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Our research is about the criticism directed at the topics of the Bab in Buhârî's 'el-Cami'u's-Sahîh', an important position among the hadith books. Main source of our research is Aynî's 'Umdetü'l-Karî'. Buhârî opened topics before giving hadith in his work. These titles have been criticized from different aspects. We tried to explain this criticism in two section. The first sections is consists of five capters, the Critique directed towards relations among babs, the bab topics that does not provide any benefit, the Critique of the Method of the topics, the Linguistic Approach of the Critics, the Critiques Concerning the Compliance of the topics and the Hadiths and the Ecclesiastical Criticism. In the second sectıon, there are fiqh criticisms.