Religious geopolitics in the middle east: The importance of jerusalem for Abrahamic religions
Ortadoğu'da dini jeopolitik: Kudüs'ün semavi dinler için önemi
  1. Tez No: 489177
  2. Yazar: YUSUF ALÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ŞÖHRET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
20. yüzyılda dinin önemi göz ardı edilmiştir; çünkü insanların odak noktası genel anlamda kendi günlük gerçekliklerine ya da liberalizm ve ulusalcılık gibi ideolojilere yönelmiştir. Bu durum doğal olarak dini jeopolitik yaklaşımın gözden düşmesine neden olmuştur. Yine de din dünyada hali hazırda devam etmekte olan çatışmaları ve barış görüşmelerini anlamakta önemli bir belirleyicidir. Bu çalışmanın amacı da dinin uluslararası ilişkilerdeki önemini vurgulayıp, devletlerin politikalarında ve toplumların reflekslerinde etkili olan dini jeopolitiği genelde Ortadoğu; özelde ise Kudüs bağlamında irdelemektir. Aslına bakılırsa, Batılıların çoğu 11 Eylül'e kadar dinin uluslararası ilişkilerdeki önemini anlamamış veya göz ardı etmeyi tercih etmiştir. Onlar din ve hatta milliyetçiliğin uluslararası ilişkilerle bağlantılı olduğunu kabul etmemiş ve bu sebepten dolayı da dinin önemini anlayamamıştırlar. Fakat din ve dini jeopolitik özellikle üç semavi dinin başlangıç noktası olan Ortadoğu'da güçlü bir belirleyici olagelmiştir. Hatta birçok geçmiş ve mevcut olayı din olgusuyla yorumlamak mümkündür. Din temelli çatışmaların en belirgini hiç şüphesiz ki Haçlı seferleridir; fakat günümüzde devam etmekte olan din temelli mücadele Araplar ve Yahudiler arasında olandır. Bu mücadele pek tabi ki üç semavi din için de 'kutsal' kabul edilen Kudüs için devam eden bir din temelli mücadeledir.
Özet (Çeviri)
In 20th century the importance of religion was disregarded because the main focus of the people was on daily realities or ideologies like liberalism and modernism. This situation, accordingly, culminated in an underestimation of the importance of religious geopolitics. Nevertheless, religion has still been an important determinant to understand ongoing conflicts or peace processes in the world. This study, therefore, focuses on the religion upon international relations and study the religious geopolitics which affects reactions of the societies and policies of states in general in the Middle East and in particular in Jerusalem. In fact, many Western people were not aware of the effect of religion on international relations or even ruled it out until the September 11. They regarded religion and even ethnicity was not related to international relations and because of this underestimation, they couldn't understand the importance of religion in world politics as well. However, religion and religious geopolitics has been a great determinant especially in the Middle East, the birth place of three Abrahamic religions. Moreover, it is possible to connect many past and current events to religion and religious geopolitics. The most explicit example of religious centered conflict is certainly that of Crusades but today it is possible to realize another great conflict which is between Arabs and Jews. This ongoing conflict is certainly the result of a religious struggle upon the holy city of Jerusalem which is regarded as holy for all three Abrahamic religions.