The importance of North Caucasus for the Black Sea's regional security
Kuzey Kafkasya'nın Karadeniz'in bölgesel güvenliği için önemi
  1. Tez No: 497282
  2. Yazar: AYSU AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİMİTRİOS TRIANTAPHYLLOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Eski zamanlardan beri, Kuzey Kafkas toprakları birçok etnik kültür, toplum ve devlete ev sahipliği yapmıştır. Bugün, Rusya'yı Güney Kafkasya, Asya ve Ortadoğu'ya açan bir geçit, bir tampon bölge ve özellikle güney sınırında dışarıdan gelen tehditleri engelleyen bir sınır çizgisidir. Kuzey Kafkasya, aynı zamanda Hazar Denizi ile Karadeniz arasında bir köprü görevi gören önemli bir alandır. Yine de bu jeopolitik özellikler Kuzey Kafkasya'nın sadece bir yüzüdür, bölgenin diğer yüzü bize kendini çok etnik çatışmalar, yönetilemez radikal dini ve milliyetçi hareketler, azgelişmişlik ve demokratik ve refah yaşam standartları arasındaki boşluk ile göstermektedir. Bütün bu durumların gösterdiği gibi: Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesi hala olumlu ve olumsuz özellikleriyle önemini koruyan stratejik bir bölgedir. Bu bilgiler ışığı altında, bu tezin ana amacı, Kuzey Kafkasya alt bölgesinin Karadeniz bölgesinin güvenliği açısından önemini incelemektir. Ayrıca,“Kuzey Kafkasya'nın bölgesel güvenlik bağlamında Karadeniz Bölgesi için önemi nedir”sorusuna cevap vermeyi de amaçlamaktadır. Bilgi edinmek için başvurulan başlıca kaynaklar, Karadeniz ve Kuzey Kafkasya bölgesinde karar alıcıların makaleleri, teorik yaklaşımları, kitapları ve faaliyetleri gibi birincil kaynakların ve ikincil kaynakların incelenmesi ve gözlemleri ile bölgeyle ilgili politika raporları içermektedir. Dolayısıyla, bu tezin temelini, gözlem ve belge analizi gibi niteliksel veri toplama teknikleri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, the North Caucasus lands have been home to many ethnic cultures, societies, and states. Today it is a gateway, which opens Russia to the South Caucasus, Asia and the Middle East and a buffer zone and borderline, which prevents it from outside threats especially from the Southern border. The North Caucasus, also an important area, which acts as a hub between the Caspian Sea, and the Black Sea. Yet these geopolitical characteristics are only one face of the North Caucasus, at the other face of the region shown us with multi-ethnic conflicts, unmanageable radical religious and nationalist movements, underdevelopment, and a gap between democratic and welfare life standards. As all of these situations show: The North Caucasus region of Russia is still a strategic region that preserves its importance today with its positive and negative characteristics. In the light of this information, the main aim of this thesis is to examine the importance of the sub-region of North Caucasus for the security of the Black Sea Region. It also attempts to answer the question“What is the importance of the North Caucasus for the Black Sea Region in the context of regional security?”. The main sources referenced to obtain information consist of the examination and observations of primary sources and secondary sources such as articles, theoretical approaches, books and activities of decision-makers in both the Black Sea and the North Caucasus region and policy reports related to the region. Therefore, qualitative data collection techniques such as observation and document analysis are the basis of this thesis