Teknoloji transfer ofislerinin Dünya'da ve Türkiye'deki gelişimi & Gaziantep Teknopark örneği
Development of technology transfer offices in the World and Turkey & Gaziantep Technopark sample
  1. Tez No: 489178
  2. Yazar: MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüz ekonomik koşulları göz önünde bulundurulduğunda dünya ekonomisinde eşitsizliğin olmadığı açık bir şekilde görülmektedir. Bazı ülkelerin aşırı derecede gelmiş, bazılarının gelişmekte olan, bazılarının da geri kalmış olduğu görülmektedir. Ekonomik kalkınma için pek çok ön koşul gerekmekle beraber sanayileşme ve teknoloji üretme, teknoloji transferi ekonomik kalkınma açısından zorunlu hale gelmiştir. Ülkelerin teknoloji transferine yönelik geçmişten günümüze uyguladıkları politikalar ve bunların başarıya ulaşıp ulaşmadığını tespiti geleceğe dair planlamalar açısından son derece önemlidir. Bu çalışmada teknoloji transfer ofislerinin dünyada ve ülkemizdeki gelişimi incelenmiş olup bu bağlamda da Gaziantep ilinde Gaziantep Üniversitesi Teknopark ile işbirliği içerisindeki firmalar üzerinde çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışma süresince 50 firma yetkilisi ile görüşülmüştür. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler olarak ortalama, standart sapma ve yüzde dağılımlar verilmiştir. Parametrik olan ikili değişkenlere ilişkin karşılaştırmalarda bağımsız değişkenler t testi, çoklu değişkenlere ilişkin karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Parametrik olmayan ikili değişkenlere ilişkin karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi, çoklu değişkenlere ilişkin karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Given today's economic conditions, it is clear that there is no inequality in the world economy. Some countries seem to have come to the developed, some are developing, and others are underdeveloped. While many prerequisites are needed for economic development, industrialization and technology production and technology transfer have become compulsory in terms of economic development. Policies that countries have implemented on a day-to-day basis for technology transfer, and whether they have succeeded, are crucial for future planning. In this study, the development of technology transfer offices in the world and in our country has been examined. In this context, studies have been carried out on companies in cooperation with Gaziantep University Technopark in Gaziantep. Questionnaire method was used as data collection tool in the study. During the study, 50 companies were interviewed. Data obtained without study were analyzed with SPSS 21.0 package program. Mean, standard deviation and percentage distributions are given as descriptive statistics. In the comparison of parametric binary variables, t test was used for independent variables and one way analysis of variance was used for comparisons of multiple variables. Mann Whitney U test was used for the comparison of nonparametric binary variables and Kruskal Wallis H test was used for the comparison of multiple variables.