Öğretmenlerin örgütsel imaj algıları ile psikolojik iyi olma düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perception of organizational image and their level of psychological well-being
- Tez No: 489228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin örgütsel imaj algıları ile psikolojik iyi olma düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmada betimsel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İlişkisel tarama modeli genel tarama modelinin içinde yer alan bir yöntem olup, iki ve daha çok değişken arasındaki birlikte değişim varlığını belirlemeyi amaçlayan bir araştırma modelidir. Araştırmanın evrenini, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ili 12 Şubat ilçesinde görev yapan 1656 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evrenden“Basit Tesadüfi Örnekleme”yöntemiyle seçilen 302 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada Gürbüz (2008) tarafından geliştirilen“Örgütsel İmaj Algısı Ölçeği”ve Akın (2008) tarafından Türkçeye uyarlanan“Psikolojik İyi Olma Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmayla ilgili veri toplama araçları öğretmenlere uygulandıktan sonra bilgisayar ortamına aktarılan verilere istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırmada farklı alt problemlere ilişkin bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon analizi ve tek yönlü MANOVA analizleri kullanılmıştır. Çalışmada, ortaokulda görev yapan öğretmenlerin örgütsel imaj algıları ile psikolojik iyi olma düzeyleri arasında düşük düzeyde, doğrusal ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmada, ortaokulda görev yapan öğretmenlerin örgütsel imaj algılarının ve psikolojik iyi olma düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kadın ve erkek öğretmenlerin örgütsel imaj algıları ile psikolojik iyi olma düzeylerine ilişkin düşüncelerinin benzer olduğu, farklı kıdem yıllarına sahip öğretmenlerin örgütsel imaj algıları ile psikolojik iyi olma düzeylerine ilişkin görüşleri arasında farklılıklar olduğu bulunan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the relationship between secondary school teachers' perception of organizational image and their level of psychological well-being. The study uses relational screening method which is a descriptive screening model. The relational screening model is a method that is included in the general screening model and is a research model aiming to determine the coexistence of two or more variables. The research population consists of 1656 secondary school teachers who were teaching in 12 Şubat district in Kahramanmaraş during 2016-2017 school year. The research sample consists of 302 secondary school teachers selected among this population using“Simple Random Sampling”method. The study uses“Organizational Image Perception Scale”developed by Gürbüz (2008) and“Psychological Well-being Scale”that was adapted into Turkish by Akın (2008). Statistical analyzes were performed on the data transferred to the computer environment after the data collection tools related to the research were applied by the teachers. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson Correlation analysis and one-way MANOVA analysis were used for different sub-problems in the study. The study found a low-level, linear and positively significant relationship between the secondary school teachers' perception of organizational image and their level of psychological well-being. In the study, it was determined that the level of organizational image perceptions and psychological well-being of the teachers working in secondary school were high. In addition, it is found that the opinions about the organizational image perceptions and psychological well - being of male and female teachers are similar, and the differences between the opinions of organizational image perceptions and psychological well - being of teachers with different seniority years.