Yeni doğan sağlıklı bebeklerde doğumda ve ilk bir yıldaki boy uzunlukları ile anne-baba boyları arasındaki ilişki ve bebeklerin büyüme gelişmelerine etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
The Relation between maternal height and height at during the first year of life and parent height among health newborns and the evaluation of the factors effect the growth and the development of the infants
- Tez No: 48923
- Danışmanlar: PROF.DR. SABAHAT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
BÖLÜM VIII ÖZET Bu çalışma; Ankara'da SSK'na bağlı olarak çalışan Etlik Doğumevi ve Kadın Hastanesinde sağlıklı olarak dünyaya gelen ve izlenmeyi kabul eden 114 ailede, bebeklerin doğum boyları ile anne- baba boylan arasındaki ilişkiyi saptamak, bebeklerin yaşamlarının ilk 12 ayındaki büyüme gelişmelerine etki eden faktörleri incelemek, 3,6,9 ve 12. aylardaki büyümeleri ile anne-baba boylan arasındaki ilişkiyi incelemek ve bebeklerin beslenme durumlarının büyümelerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Annelerin % 53.8'i bebeklerini doğumdan hemen sonra emzirmişler ve % 54.7'sinin kollostrumları doğumdan hemen sonra gelmiştir. Doğumdan sonra hemen emzirmeye başlayan annelerin % 56'sının kolostrumlarının gelmesi hemen başlamaktadır. Emzirmeye başlama zamanı ile kollostrum gelme zamanı arasında pozitif yönde ilişki vardır ( r=0.56 p < 0.01). Bebeklerin % 19.3'ü 4 ay, % 13.2'si 6 ay sadece anne sütü ile ve % 56.1 'i 11 ay ve daha uzun süre anne sütü ile beslenmişlerdir. Bebekler ortalama 5.3 ay anne sütü almışlar ve ortalama 3.2 ayda ek gıdaya başlamışlardır. Bebeklerin 0-12 aydaki boy uzunluğu ivmelerinin, erkek ve kız bebeklerde ilk 3 ayda en yüksek düzeyde olduğu ve boy uzunluğu ivmesinin 6. aydan itibaren azaldığı bulunmuştur. Bebeklerin boy uzunluğu hızları incelenmiş; bebeklerin 12 ayda boylarının ortalama erkeklerde 26.17 cm., kızlarda 25.44 cm. uzadığı saptanmıştır. Bebeklerin 0-12 aydaki ağırlık artış hızları erkeklerde 7638.6 gr., kızlarda 6727,0 gr. dır. Bebeklerin 3-12 ay boy uzunluklan ile anne boyu arasında baba boyu ile 12. ay boy uzunlukları arasında r = 0.22'lik korelasyon saptanmıştır. Erkek bebeklerin 0-12 aydaki boy uzunluklan ile anne boyları arasında ilişki bulunamamıştır. Baba boyu ile erkek bebeklerin boy uzunlukları arasında 9.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in Etlik Maternity Hospital, Ankara on 114 healthy babies whose mothers gave birth in the hospital and accepted the follow up procedures. The objective of the study was to investigate the relationship between the length of the baby at birth and the mother's height, analyse the factors affecting the growth and development of the baby during the first year of life and at the third, sixth, ninth and twelth month by comparing the parent's height, the effect of the baby's nutritional status on growth. After birth, 53.8 % of the mothers lactated immediately and 54.7 % collostrum secretion. A positive relationship was found between the start of lactation and collostrum secretion (r: 0.56, p < 0.01). The duration of breast feeding was 4 months for 19.3 % of the babies, 6 months for 13.2 % and 11 months or longer for 56.1 %. The mean duration of breast feeding was 5.3 months and the time of starting supplementary food was 3.2 months. The rate of change the babies' height was maximum during first three months and started to decrease after six months. The 12 monthly mean height increase was 26.17 cm. for boys and 25.44 cm for girls. The 0-12 month weight increase rate was 7638.6 gr. for boys and 6727 gr. for girls. A relationship was found between mother's height and baby's height at 3-12 months. The correlation coefficient was r: 0.22 for 12 month old babies and their fathers. There was no relationship in terms of height between 0-12 month old boys and their mothers.