Hastanelerde önderlik ve Türkiye ile Ürdün hastane yöneticilerinin önderlik davranışları
Leadership in hospitals the leadership behavior of hospitals managers in Turkey and Jordan
- Tez No: 48922
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Gerek büyük kuruluşlara başındaki kimseler gerekse bir kaç“başarılı işadamı”artık toplumun önderleri gibi görülmeye başlanmıştır. Oysa, önderlerin örnek davranışlar sergilemeleri beklenir. Acaba, önderlerin sergilemeleri gereken örnek davranışlar nelerdir ve önderin sergilediği davranışlar nasıl geliştirebilir? Bu tez öncelikle bu iki soruya cevap bulmak amacıyla Ankara ile Amman hastane yöneticilerinin önderlik davranışlarım belirlemeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Ankara ve Amman hastanelerinde yaptığımız bu araştırmanın kapsamında (n=99) farklı yönetim pozisyonlarında bulunan sağbk yöneticileri ele alınmıştır. Hastanelerde yöneticilerin sergiledikleri önderlik davranışım belirlemek amacıyla Blake ve Mouton'un 1964'te geliştirdikleri anket Türkçe ve Arapcaya çevirikp Ankara ve Amman hastane yöneticilerinin koşullarına göre ayarlanıp uygulanmıştır. Araştırmanın kapsamına alman Ankara hastaneleri yöneticilerinden (n=61) %37.7*sinin [5,5]“orta yoku”, %24.6'smm [9,1]“komutan”, %16.4'ûnün [9,9]“ekip önderi”, %11.5'inin [1,1] Tcorkak“ ve %9.8'inin [1,9] ”şehir klübü“ önderlik davranışlarını sergiledikleri bulunmuştur. Amman hastaneleri yöneticüerinin (11=38) ise %44.7'sinin [5,5] ”orta yolcu“ %34.2'smin [9,1] ”komutan“, %7.9'unun [9,9] ”ekip önderi“, %7.9'unun [1,9] ”şehir klübü“ ve %5.3'ünûn [1,1] ”korkak“ önderlik davranışlarım sergiledikleri bulunmuştur. Yaptığımız araştırmada, iki yönetici grubunda bireysel ve örgütsel özellikler karşüaştuıhp dağlımlan incelenmiştir. Cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve medeni durumlar bireysel özellikleri oluştururken; yöneticilerin içinde bulundukları hastane türü, yönetsel pozisyonları, kıdem, yöneticiye doğrudan bağlı kişi ve bölüm sayısı ve çalıştıkları hastanenin yatak sayılan da örgütsel özellikleri oluşturmaktadır. Bu araştırmanın sonucunda elde ettiğimiz bulgulara dayanarak, Ankara ve Amman hastane yöneticilerinin sergiledikleri önderlik davranışlarının birbirlerine benzerlik gösterdikleri saptanmıştır. İki ülkedeki hastane yöneticilerince en çok sergilenen davranış tarzı, [5,5] ”orta yolcu" önderlik davranış tarzı olmuştur. Bu iki ülkedeki hastane yöneticilerinin sergiledikleri önderlik davranışlarım geliştirmek amacıyla Blake ve Mouton'un önerdikleri altı safhalık yaklaşımı biz de araştırmamız kapsamında önermekteyiz. Bu safhalar iki bölüm halinde aşağıda belirtilmiştir: Bölüm I. Örgütün içindeki yönetim geliştirmesi 1. Yönetim Biçimi Ölçeğinin laboratuvar - seminer eğitimi safhası, 2. Ekip geliştirme safhası, Bölüm n. Örgüt Geliştirme 3. Gruplararası yatay ve dikey birleşme safhası, 4. Geliştirilmiş Örgütsel amaçları belirleme safhası, 5. Belirlenen amaçlara ulaşmakla planlanan değişimi yerine getirme safhası, 6. istikrar (dengeyi koruma) safhası. Bu safhalar, genelde 3-5 yıl süren zaman içinde tamamlanabilirler, bazen daha da uzun süre kapsayabilirler. Ancak zamanın kısaltilabilmesi örgütün yönetim sorunlarının önemini kavramasına ve örgüt geliştirmeye inanmasına bağlıdır. Anahtar Kelimeler : Önderlik, hastanelerde önderlik, önderlik tarzları, örgüt geliştirme, hastanelerde yönetsel davranış. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Businessmen and the heads of large oiganizations are now arguably the leaders of society. However, leaders are supposed to exhibit an exemplary style of behavior. So, what sort of example should leaders set, do they do this in practice, and if not, how can they develop their style of leadership? Towards answering these questions, we have prepared mis thesis, choosing to look at how hospitals are run, because these are known to be some of the most complex institutions within society, and they play a very important rote in the community. We selected hospitals in Ankara and Amman, two capitals in neighboring regions of the world, which could be expected to show a number of similarities and differences in leadership style. In the study, we visited most of the hosp&ds of Ankara and Amman, and contacted 99 managers in the top two levels of both the medical hierarchy and the hospital administration departments, m order to determme the behavior styles exhibited by these managers, we applied the 1964 Blake & Mouton questionnaire, after first translating A into Turkish and Arabic and modifying it to fit the conditions in the two countries where we applied it From the results of our questionnaire, we established that 61 of Ankara's hospital managers could be divided into the following categories of leadership style in the following proportions:“organization management”15,5] 37.7%;“aittlioriiy-obedience'' [9,1] 24.6%; ”team management“ [9,9] 16.4%; ”impoverished management“ [1,1] 11.5% and ”country club management“ [1,9] 9.8%. Of the 38 Amman hospital managers who responded to our survey, we found that 44.7% could be categorized as ”organization management“ [5,5]; 34.2% as ”authority- obedience“ [9,1]; 7.9% ”team management“ [9,9]; 7.9% ”country club management“ [1,9] and 5.3% ”impoverished management" [1,1]. We then compared the distribution of the two sets of results according to such personal characteristics of the respondents as sex, age, education level and marital status. We also evaluated the responses of the managers with respect to organizational actors such as the type of hospitals mey were working in, their position within the administrative structure, their seniority and the numbers of persons, departments and hospital beds for which they were responsible. We reviewed Blake & Mouton six-phase approach to organizational development, as a way of improving management in hospitals. Parti. Management development within an organization. Phase 1. Managerial Grid Laboratory-Seminar training. Phase 2. Team development. Part II. Organization development. Phase 3. Horizontal and vertical intergroup linking. Phase 4. Setting organizational improvement goals. Phase 5. Implementing planned change by attaining established goals. Phase 6. Stabilization. We considered how long such a program might take to implement in die two capitals, noting that it took 3-5 years in the United states, we also considered other factors necessary to effect overall improvement in hospital leadership, such as the intensity of the effort, the seriousness of the problems confronting the organization and the level of development sought. Key Words : Leadership, leadership in hospitals, leadership styles, organization development, the managerial behavior in hospitals. iv