Sorunlu kredilerin yönetiminde varlık yönetim şirketlerinin rolü ve Türkiye uygulaması
The role of asset management companies in management of non-performing loans and their practice in Turkey
- Tez No: 489259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Çalışmada özetle; krediler ve sorunlu krediler ile ilgili bilgiler, sorunlu kredilerin etkileri, çözüm yolları ve geçmişi ve çözümüne yönelik yaklaşımlar, varlık yönetim şirketlerinin dünyada ve ülkemizde ortaya çıkış süreci, önemleri, politikaları ve politikalarının amaçları, türleri, çalışma yöntemleri, etkenliklerini artıran etmenler, olumlu ve olumsuz yönleri ve ülkemizdeki yasal dayanağı, bankaların ve diğer mali kuruluşların varlıklarını elden çıkarma sebepleri ve elden çıkarma aşamaları, varlık yönetim şirketlerinin bu kuruluşların varlıklarını alma amaçları ve almayı tercih ettikleri varlık türleri, bu varlıkların alınması ve satılması ile ilgili aşamalar ve varlık yönetim şirketlerinin ve sektörün günümüzdeki durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; general knowledge for loans and non-performing loans, effects, background and solutions of non-performing loans and approaches for solutions of non-performing loans, appearance of asset management companies all around the world and in our country as well, policies and aims of these policies of companies, importance, types, operation modes and positive and negative aspects of companies, the factors that raise companies' effectiveness, companies' legal basis in our country, reasons for banks and other financial institutions to sell their non-performing loans or other bad assets and steps of this sellout process, steps of overall purchase and sale process of these assets for companies, reasons for companies to purchase non-performing loans or other bad assets and the types of assets that companies prefer to purchase and finally present status of assets management companies and the sector that these companies are in.