Non-performing loans and asset management companies in Turkey
Türkiye'deki sorunlu krediler ve varlık yönetim şirketleri
  1. Tez No: 628371
  2. Yazar: ÖMER BEDRİ PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk bankacılık sektörünün sorunlu kredilerinin tarihsel evrimi ve sektör tarafından elden çıkarılma yönetimini detaylı bir şekilde anlatmak ve banka özelindeki göstergelerin (sorunlu krediler oranı, kredi büyümesi, sermaye yeterlilik oranı ve tahsilat performansı) bankaların sorunlu kredilerinin satış kararını nasıl etkilediğini araştırmaktır. Sorunlu krediler ile ilgili literatürün büyük kısmı sorunlu kredilerin belirleyici faktörlerine odaklanmaktadır. Fakat, bizim yaptığımız ampirik analiz banka özelindeki faktörlerin bankaların sorunlu kredi elden çıkarma performansına etkisini incelemektedir. Yirmi dört bankanın 2005 ve 2018 yılları arasındaki bireysel gösterge ve sorunlu kredi satış performansı verilerinin bulunduğu panel veri seti oluşturuldu. Panel veri analizi için sabit etki modeli kullanıldı. Hesaplamalar sonucunda, geçen yılın artan sorunlu kredi miktarının ve sorunlu kredi oranının bu seneki sorunlu kredi satış performansını artırdığı tespit edildi. Fakat, geçen senenin artan sermaye yeterlilik oranı ve tahsilat performansının sorunlu kredi satış performansına ters yönde bir etki yaptığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to describe historical evolution of Turkey's NPL levels and NPL disposal management in detail and show bank-specific factors affect banks' NPL sale decisions. Despite the wide literature on NPLs, most of them are focused on determinants of NPLs, either macro or micro determinants. However, our empirical analysis examines the effect of bank-specific metrics, NPL ratio, credit growth, capital adequacy ratio and collection performance, on NPL disposal performance of a bank. A panel dataset is compiled containing annual data of bank specific factors and NPL sale performance from 2005 to 2018 for twenty-four banks. Fixed effect model is used for panel data analysis. As a result of the estimations, I find that previous year's NPL amount and ratio significantly increase NPL sale performance of a bank while increase in previous year's capital adequacy ratio and collection performance are associated with decline in NPL sale performance of a bank.