Genel işlem koşullarının yargısal denetimi
Judicial review of general transaction stipulation
- Tez No: 489262
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde artık sözleşmenin kurulmasında egemen olan, karşılıklı yapılan öneri ve kabul aşamalarından oluşan tarafların birlikte istişareleri neticesinde hazırlanan bireysel sözleşme anlayışı terk edilmektedir. Bu ihtiyacın karşılanması amacıyla bugüne kadar yargısal içtihatlarla, doktrinlerle çözülmeye çalışılan genel işlem koşulları ilk defa kapsamlı olarak 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile hayata geçirilmiştir. Genel işlem koşulları bu kadar ayrıntılı olarak Türk Borçlar Kanunu'nun 20 ve 25.maddeleri arasında düzenlenmiştir. Böylece hukukumuzda bulunan bu boşluk giderilmeye çalışılmıştır. Çünkü genel işlem koşulları ticari hayatın hemen hemen her alanında kullanılmaya başlanmış ve bu koşullar sözleşme tiplerinde kullanılır hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in the establishment of the contract, the understanding of the individual contract, which is prepared on the basis of the correspondences which are composed of mutually made proposals and acceptance phases, is abandoned. With the fulfillment of this need, the general transaction conditions tried to be solved by judicial jurisprudences and doctrines have been misunderstood by Turkish Law of Obligations No. 6098. General terms and conditions of transactions between Articles 20 and 25 of the Turkish Code of Obligations. It was tried to clear the gap in this way. For this reason, almost all of the general trading conditions, commercial life have begun to be used, and these conditions have become available in contract types.