Genel işlem koşullarının denetimi
İnspection general transaction conditions
  1. Tez No: 699357
  2. Yazar: BURCU KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE EZGİ AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Genel işlem koşulları, aynı tip sözleşmelerde kullanılmak üzere, önceden tek taraflı olarak hazırlanan ve benzer içeriğe sahip koşullardır. Bu sözleşmeler tek taraflı olarak sözleşmenin kurulma anından önceki bir zamanda hazırlandığı için karşı tarafın bu koşullara müdahale etmesi mümkün olmamaktadır. Bu sebeple de söz konusu genel işlem koşullarının uygulanması sırasında sözleşmenin temeli olan karşılıklı irade uyuşmasının varlığı konusunda şüpheler ortaya çıkmaktadır. Bu şüphelerin ortadan kaldırılması ve genel işlem koşullarından haberi olmayan karşı tarafın; aleyhine olan hususlar hakkında tam bir bilgi sahibi olması ve korunmasının sağlanması amacıyla, kanun yoluyla sözleşmelere müdahale edilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Söz konusu bu müdahale, genel işlem koşullarının idari ve yargısal olarak denetimi aracılığıyla sağlanmaktadır. Çalışmamızın ana konusunu oluşturan genel işlem koşullarının yargısal denetimi temelde; yürürlük denetimi, yorum denetimi, içerik denetimi olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Çalışmamda genel işlem koşullarının denetimini her ne kadar TBK çerçevesinde incelesem de TTK ve TKHK kapsamında da bu konuda düzenlemeler bulunduğu görüldüğünden, konu haksız rekabet ve haksız şartlar bakımından da incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Auditing of general transaction conditions are contracts with the same content, prepared unilaterally in advance to be used in similar contracts. It is not possible for the other party to intervene in these contracts. Because these contracts were prepared before the parties signed. Therefore, the implementation of these general transaction conditions creates doubts about the existence of mutual declarations of will, which is the basis for the establishment of the contract. We need administrative and judicial control to remove these doubts and to ensure that the other party is aware of the situations that are against them and to protect them against these adverse conditions. In general operating conditions There are three types of controls. These are enforcement control, comment control and content moderation. In our study, we tried to examine the general transaction conditions within the framework of TTK and TKHK as well as within the framework of TBK.