Tam ve karma sayı değişkenli fonksiyonların dışbukeyliği ve optimizasyonu
Discrete and mixed variable functions convexity and optimization
- Tez No: 489278
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK NEJAT EKMEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tam ve karma sayı değişkenli fonksiyonların dış bükeyliği ve optimizasyonu ile ilgili temel kavramlar ve literatür bilgileri verilmiştir. Üçüncü bölümde, tamsayı değişkenli fonksiyonların dış bükeyliği ve optimizasyonu ile ilgili tanımlar, sonuçlar, ve örnekler sunulmuştur. Dördüncü bölümde, karma değişkenli fonksiyonların dış bükeyliği ve optimizasyonu ile ilgili tanımlar, sonuçlar, ve örnekler sunulmuştur. Son bölümde, tezde elde edilen sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter has the literature review on discrete and mixed variable functions convexity and optimization. The third chapter outlines condense mixed variable functions' convexity and optimization results as well as the associated definitions. The fourth chapter includes mixed variable functions' convexity and optimization results as well as the associated definitions. In the last chapter, the results obtained in the thesis are summarized.