Abant Gölü'nde ekolojik durumun tahmininde fitoplankton ve epifitik diyatome topluluklarının kullanılması
Use of phytoplankton and epiphytic diatom communities for the estimation of ecological status in Lake Abant
- Tez No: 489292
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLSUN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tezde, Abant Gölü'nde fitoplankton ve epifitik diyatome topluluklarına göre ekolojik durumun tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Nisan 2015 – Aralık 2015 tarihleri arasında 5 litoral ve 1 pelajial olmak üzere 6 istasyondan mevsimsel olarak örnekler alınmıştır. Derinlik, Secchi derinliği, su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, oksijen doymuşluğu, pH, iletkenlik yerinde ölçülmüştür. Amonyum, nitrat, nitrit, ortofosfat, toplam sertlik, toplam fosfor, silikat, klorür, askıda katı madde, klorofil a ve alkalinite analiz edilmiştir. Gölün ekolojik durumu, biyolojik, fiziksel ve kimyasal verilerin değerlendirilmesiyle tahmin edilmiştir. Pelajial istasyonda toplam 65 fitoplankton türü teşhis edilmiş ve örneklerde Asterionella formosa, Cyclotella meneghiniana, Pantocsekiella ocellata, Elakatothrix gelatinosa, Monoraphidium minutum, Plagioselmis nannoplanctica, Aphanocapsa planctonica ve Aphanothece clathrata türlerine sıklıkla rastlanılmıştır. Litoral istasyonlar için ise 85 diyatome türü tespit edilirken, Achnanthidium minutissimum, Cyclotella meneghiniana, Ulnaria delicatissima, Tabellaria fenestrata sıklıkla rastlanan türlerden olmuştur. Ayrıca, Kanonik Uyum Analizine göre amonyum, nitrat, ortofosfat, toplam fosfor değerlerinin türler üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Abant Gölü'nün fiziksel ve kimyasal durumu Yüzeysel Su Kalitesi Yönetmeliğine göre I. sınıf olarak tespit edilmiştir. Ekolojik durumu ise fitoplanktona yönelik istasyonda Q ve PTI indekslerine göre iyi (II. sınıf) olarak tahmin edilmiştir. Diyatomeler açısından IDP indeksine göre ekolojik durum çok iyi (I. sınıf) ve iyi (II. sınıf) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to estimate ecological status by phytoplankton and epiphytic diatom communities in Lake Abant. For this purpose, samples were taken seasonally from six stations (1 pelagial and 5 litoral) between April and December 2015. Depth, Secchi depth, water temperature, dissolved oxygen, oxygen saturation, pH, conductivity were measured in situ. The concentrations of ammonia, nitrate, nitrite, orthophosphate, total phosphorus, hardness, silica, chloride, total dissolved matter, suspended solids, chlorophyll a and alkalinity were analyzed. Ecological status of the lake was estimated by evaluating the biological, physical and chemical data. A total of 65 phytoplankton species were identified in the pelagial station, and Asterionella formosa, Cyclotella meneghiniana, Pantocsekiella ocellata, Elakatothrix gelatinosa, Monoraphidium minutum, Plagioselmis nannoplanctica, Aphanocapsa planctonica ve Aphanothece clathrata species were frequently found in the samples. A total of 84 diatom species were identified in the littoral stations, Achnanthidium minutissimum, Cyclotella meneghiniana, Ulnaria delicatissima, Tabellaria fenestrata were frequently determined. Moreover, ammonia, nitrate, orthophosphate and total phosphorus were found to be effective on the species according to Canonical Corresponding Analysis. The physicochemical status of Lake Abant was identified as Class I according to Surface Water Quality Directive. Ecological status was estimated as good (Class II) according to phytoplankton by Q and PTI indexes. Considering diatoms, the ecological status was determined as very good (Class I) and good (Class II) by IDP index.