Avrupa birliği sürecinde Türkiye'deki gıda mevzuatının süt işletmeleri açısından değerlendirilmesi: Ankara ili araştırması
Evaluation of food laws in turkey during european union process in terms of dairy plants: Research of Ankara province
- Tez No: 489300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ATASEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gıda mevzuatında AB ile entegrasyonun sağlanabilmesi için son yıllarda Türkiye'de yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Türkiye'de gıda ürünlerinde kalite ve güvenilirlik konusu, AB ile ilişkiler ve uluslararası ticaretin bir gereği olarak daha da önem kazanmaktadır. AB'ye uyum çalışmaları gıda güvenilirliği ile ilgili yasal düzenlemeleri de beraberinde getirmiştir.“Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı”faslı içerisinde, gıda işletmelerinin AB hijyen standartlarını karşılama durumu ve işletme kapasiteleri göz önüne alınarak bunların yenilenmesinin sağlanmasına yönelik yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği yer almaktadır. Söz konusu yasal düzenlemelere uyum gerektiren önemli alt sektörlerden biri de süt sektörüdür. Tezin temel amacı, Türk gıda mevzuatının AB mevzuatına uyumlu hale getirilmesi kapsamında Türkiye'nin önemli gıda imalatı sanayi alt gruplarından biri olan süt ve süt ürünleri üretimi yapan gıda işletmelerine olası etkilerinin belirlenmesidir. Ayrıca resmi kontrollerin süt sektörüne yansımaları, süt ve süt ürünleri üretimi yapan gıda işletmelerinin bu konulardaki tutumları, görüşleri ve fikirlerinin ortaya konulması ve gıda mevzuatının uygulanmasında karşılaşılan sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin araştırılması da bu tez ile amaçlanmıştır. Tezde, AB gıda mevzuatının uyumlaştırması kapsamında daha önce yapılan çalışmaların yanında, gıda mevzuatına uyum aşamasında süt işletmelerinde çalışan yetkililerinin tutumları, görüşleri ve fikirlerinin ölçülmesi amacıyla hazırlanan anket sonuçlarına yer verilmiştir. Tezin temel materyalini, AB gıda mevzuatına uyum sürecinde Ankara'da faaliyet gösteren süt ve süt ürünleri üretimi yapan gıda işletmecileri yetkililerine uygulanan anket sonuçları oluşturmuştur. Yöntem olarak, Tam Sayım Yöntemi kullanılmış ve 15 süt işletmesinin yetkilisi ile görüşülmüştür. Araştırma neticesinde elde edilen bilgilere göre, süt ve süt ürünleri üretimi yapan gıda işletmelerinde çalışan yetkili personelin mesleki açıdan tecrübeli olmalarına rağmen; yetkililerin % 53,3'ünün 5996 sayılı Kanun'un kapsamını bilemedikleri görülmüştür. Ayrıca, yetkililerin % 66,7'sinin AB mevzuatı konusunda yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadıkları anlaşılmıştır. Gıda işletmesi yetkililerinin % 73,3'ü resmi kontrollerin sıklığını fazla bulduklarını, % 53,3'ü de resmi kontrollerde yaşanan en önemli sorunu ceza miktarlarının yüksekliği olarak belirtmişlerdir. Bunun yanında, gıda işletmesi yetkililerinin % 53,3'ü AB'ye tam üyelik sonucunda süt sektörü için kaliteli çiğ süt temini önemli bir avantaj olarak görmektedir.
Özet (Çeviri)
During the recent years, Turkey has carried out extensive studies in order to ensure integration food legislation with EU.The quality and safety of food products in Turkey have become even more important as a requirement of the international relations and trade with the EU. EU harmonization efforts have brought in legislation related to food safety. The legal obligations to be made as required for food business operators meeting the condition of EU hygiene standards and considering business capacity for ensuring their modernization is located in“Food Safety, Veterinary and Phytosanitary”chapter. One of the major subsector requiring compliance with these regulations is the dairy industry. The main objective of the thesis is to determine the possible effects of Turkey on food businesses producing milk and dairy products, which is one of the important food manufacturing industry sub-groups within the scope of harmonization of Turkish food legislation with EU legislation. It is also aimed to investigate the opinions of the official controls on the dairy sector, the attitudes, opinions and ideas of the food enterprises producing milk and dairy products, and the proposals for solutions to the problems encountered in the implementation of food legislation. In the thesis, besides the work done previously within the scope of harmonization of EU food legislation, the results of a questionnaire prepared to measure the awareness, behaviors and perceptions of authorities working in dairy plants have been mentioned. The basic material of the thesis is the results of the questionnaire applied to the officials of food business operators who produce milk and dairy products operating in Ankara in the process of harmonization with EU food legislation. As a method, the Full Count Method was used and was interviewed with the authority of 15 dairy operations. According to information which has been obtained as a result of research, in spite of the authorized personnel working in the food business producing milk and milk products are professionally experienced, 53.3 % of the authorities did not know the scope of the Law 5996. It is also understood that 66.7 % of the authorities are not sufficiently informed about EU legislation. 73.3 % of the authorities of the food administration stated that they found the frequency of official controls to be high and 53.3 % of them pointed out that the most important problem in official controls was the high amount of penalties. In addition, 53.3 % of food administration officials see the quality raw milk as an important advantage for the dairy sector as a result of full membership to the EU.