Zaman serileri analizi yöntemi ile yerli traktör pazar payı tahmini
Domestic tractor market share estimation by time series analysis method
  1. Tez No: 489301
  2. Yazar: BURCU HAMLECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, yerli traktör pazar payının zaman serileri analiziyle incelenmesi ve zaman serileri analizlerinde kullanılan yöntemlerden Box-Jenkins yöntemine göre oluşturulan modeller yardımıyla geleceğe ait öngörüler yapılması amaçlanmaktadır. Çalışma düzeni 2010 yılı için kurgulanmış olup, 5 farklı yerli traktör markası dikkate alınarak yerli traktör pazarı ve toplam traktör sayısı için ayrı ayrı tahminleme yapılmıştır. Zaman serileri analizi ile pazar payları tahmin edilen traktör firmalarının ve de toplam traktör sayısının, tahmini değerlerinin gerçek değerlere yakın olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to examine the domestic tractor market share by time series analysis and to forecast for the future with the help of the models which are created according to the Box-Jenkins method used in time series analysis. The working order was fictionalized for 2010 and 5 different domestic tractor brands were taken into consideration and separately estimated for the domestic tractor market and the total tractor number. It has been observed that the estimated values of tractor companies whose market shares are estimated by time series analysis and the total tractor number are close to their actual values.