Siyah havucun pnömatik hassas ekim makinesiyle ekiminde farklı baskı tekerlerinin ekim düzgünlüğüne ve bazı kalite kriterlerine etkilerinin belirlenmes
Determination of effects to some quality criteria and sowing uniformity of different press wheels in sowing of black carrot by pneumatic precision sowing machine
  1. Tez No: 489307
  2. Yazar: HÜSEYİN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR HACISEFEROĞULLARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırma 2015 ve 2016 yılında Konya İli Ereğli ilçesi ekolojik koşullarında yürütülmüştür. Çalışmada ön ve arka tekeri lastik (BT1), ön ve arka baskı tekeri sac (BT2), ön ve arka tekeri lastik ortada üçlü dar lastik (BT3), ön baskı tekeri sac ve arka baskı tekeri lastik ortada V-kanallı üçlü dar döküm baskı tekeri (BT4), ön baskı tekeri lastik arka baskı tekeri V-kanallı blok ortada üçlü dar lastik tekeri (BT5) kullanılarak, siyah havucun tarla koşullarında ekim işlemi yapılmıştır. Ekimden önce ve sonra baskı tekerleri izinden penetrasyon dirençleri ölçülmüştür. 2015 ve 2016 üretim yıllarında elde edilen sonuçlara göre ortalama çimlenme süresi 15.46-21.51 gün ve 17.51-20 gün, çimlenme oranı endeksi 0.181-0.907 [adet (m gün)-1] ve 0.189-0.920 [adet (m gün)-1], tarla filiz çıkışı %27.31-%63.32 ve %28.89-%56.855, birim alan bulunan bitki sayısı 11.41-44.27 adet m-2 ve 15.11- 46.82 adet m-2, verim değerleri 12.89-50.20 t ha-1 ve 35.47-54.47 t ha-1, brix miktarı %8.63-11.60 ve %12-20, toplam fenolik madde 331.7-745.4 mg GAE (100 ml)-1 ve 401.8-691.3 mg GAE (100 ml)-1, antioksidan aktivitesi değerleri ise %24.32-%54.80 ve %31.66-%53.34 arasında değişmiştir. BT4 baskı tekerinde en yüksek tarla filiz çıkış derecesi, en uzun bitki yüksekliği ve kök uzunluğu, sıra üzeri mesafedeki en az artış, en düşük varyasyon katsayısı, en büyük toplam fenolik madde ve antioksidan aktivitesi değerleri elde edilmiştir. Baskı tekerleri içerisinde bu baskı tekeri ile ekim yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, field trials were realized during 2015 and 2016 vegetation periods under Ereğli Town-Konya City ecological conditions. In the region, the highest yields were obtained from narrow interval range to ridge triplet drilling of the black carrot. In the present research, the effects of front and rear rubber press wheel (BT1), front and rear stainless steel press wheel (BT2), front and rear rubber press wheel and triple narrow intermediate rubber wheels (BT3), front stainless steel and rear rubber press wheel and triple narrow intermediate stainless steel wheels (V-channels) (BT4) and front rubber press wheel and rear V- Channels stainless steel press wheel (BT5) were used to sowing the black carrot seeds. Before and after from sowing, penetration resistance were measured from trace of press wheel. According to the results in 2015 and 2016 production years, the mean of the investigated characteristics were ranged as following: 15.46-21.51 day and 17.51-20. 87 day for day to emergence, 0.181-0.907 and 0.189-0.920 [number (m day)-1] for emergence rate index, 27.31%-63.32% and 28.89-56.855% for field shoot growth, 11.41-44.27 and 15.11-46.82 number m-2 for number of plant per unit area, 12.89-50.20 and 35.47- 54.47 t ha-1 for yield, 8.63-11.60% and 12-20% for brix, 331.7-745.4 and 401.8-691.3 mg gallic acid equivalent (100ml)-1 for total phenolic, 24.32-54.80% and 31.66-53.34% for antioxidant activity, respectively. Consequently, BT4 press wheel presented better results than the other types by mean of the highest germination rate, plant height, root length, the least increase in row on distance, the least coefficient of variation, the biggest value for total phenolic varied and antioxidant activity. Therefore, using of the BT4 press wheel can be advised to sowing.