İç ve dış mekanların nokta bulutlarının birleştirilmesi
Combination of inner and outer point clouds
- Tez No: 489346
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle beraber tarihi eserlerin gelecek nesillere aslına uygun şekilde aktarılabilmesi olanağını doğmuştur. Görüntüleme ve kayıt teknolojisinin gelişmediği dönemler düşünülecek olursa bir tarihi yapı zarar gördüğünde aslı ile ilgili fikir sahibi olunmadığından çevresel şartlara bağlı olarak yok olma tehlikesiyle baş başa kalabiliyor ya da aslından uzak şekilde restore edilerek yapının ömrü uzatılıyordu. Yani yapının aslının muhafaza edilmesi anlayışından uzak pratik amaçlarla hareket ediliyordu. Bir toplumda eserlerin korunması ve yaşatılması ile ilgili bilinç düzeyi ne kadar yüksek olursa o eserin gelecek nesillere kalabilmek imkânı da o kadar yüksektir. Son yıllarda yersel lazer uygulamaları, uydu sistemleri, İnsansız Hava Araçları gibi yöntemlerle yapıların 3B modellemeleri yapılabilmekte ve yapılarla ile ilgili aslına uygun veriler üretilip kayıt altına alınabilmektedir. Bahsi geçen yöntemler zamandan tasarruf edilmesini sağlamakta ve daha az maliyetle daha çok veri elde edilmesine imkân tanımaktadır. Tarihi yapıların 3B modellemesinde Yersel Lazer Sistemi kullanılmaktadır. Yersel Lazer Tarama yapıların hem içten hem dıştan modellenmesine olanak sağladığından oldukça kullanışlıdır. Bu çalışmada tarihi açıdan önemli bir kültürel miras olan Alay Han, Yersel Lazer Tarama Sistemi ile taranmış, bunun için de Faro Focus3D X330 lazer tarayıcı kullanılmıştır. Faro Scene yazılımı ile de verilerin nokta bulutu görüntüsü elde edilmiştir. Yer kontrol noktalarının ölçümünde ise Trimble R6 kullanılmıştır. Çalışma sonunda dış mekanların bileştirilmesinde (4,4 cm) hassasiyetinde iç mekanların bileştirilmesinde ise (6,7 cm) hassasiyetinde elde edilmiştir. Yersel lazer tarayıcıların yapılarda kullanılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Historical artifacts can be transferred to future generations in a proper way by the development of technology. If to consider the periods when imaging and recording technology was not developed, since a historic building was damaged and had no idea of its original state, could face the danger of extinction due to environmental conditions or by It was being restored far away from the original and the life of the structure was extended. In other words, practice applications were implemented with a wrong approach than protecting the original structure. The higher the level of consciousness about preservation and survival of works in a society, the higher the possibility of transferring the work to future generations. In recent years, 3D models of structures such as terrestrial laser applications, satellite systems, Unmanned Aerial Vehicles can be made and the appropriate data related to constructions can be produced and recorded. The above methods allow to save time and allow more data to be obtained with less cost. In the photogrammetric 3D model of historical structures, Terrestrial Laser System is used. Terrestrial Laser Scanning is very useful as it allows modeling both internally and externally. Alay Han, an important cultural heritage in history, was scanned with the Terrestrial Laser Scanning System, and a Faro Focus3D X330 laser scanner was used for this study. With the Faro Scene software, the point cloud image of the data was also obtained. Trimble R6 was used to measure the ground control points. At the end of the study, the combination of the outdoor spaces was obtained with (4.4 cm) sensitivity and (6.7 cm) sensitivity for the interior spaces. It is recommended to use terrestrial laser scanners in construction.