Dorycnıum pentaphyllum subsp. Haussknechtii'nin farklı in vitro metotlar ile antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Screening of antioxidant properties of Dorycnium pentaphyllum subsp. Haussknechtii by different in vitro methods
- Tez No: 489359
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTÜMSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dorycnium pentapyllum subsp. haussknechtii 'in ekstraksiyon verimi ve antioksidan özellikleri maserasyon, sokslet, ultrasonikasyon ekstraksiyonlarını içeren farklı özütleme metodları kullanılarak değerlendirildi. Antioksidan özellikleri serbest radikal süpürme aktivitesi (DPPH ve ABTS), indirgeme gücü aktivitesi (FRAP ve CUPRAC), metal şelatlama aktivitesi, fosfomolibdat testleri tarafından gerçekleştirildi. Verim için farklı özütleme metodları karşılaştırıldığında, sokslet ekstraksiyonu diğer metodlardan daha etkilidir. Total fenolik içerik 48.33 ile 105.12 mgGAE/g arasında değişmiştir. Serbest radikal süpürme testlerinde (DPPH ve ABTS), metanol özütü etil asetat ve su özütleri ile karşılaştırıldığında daha güçlü radikal süpürme aktivitesi sergilemiştir. Su özütü etil asetat ve metanol özütleri ile kaşılaştırıldığında yüksek metal şelatlama aktivitesi göstermiştir. Bu çalışma Dorycnium pentaphyllum subsp. haussknechtii'in gıda ve farmasötik alanlarda umut verici bir kaynak olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The extraction yield and antioxidant properties of Dorycnium pentaphyllum subsp. haussknechtii have been evaluated by use different extraction methods including maceration, soxhlet, and ultrasonication-assisted extraction. Antioxidant properties were performed by free radical scavenging activity (DPPH and ABTS), reducing power activity (FRAP and CUPRAC), metal chelating activity, and phosphomolybdenum assays. Compared with different extraction methods for the yields, the soxhlet extraction was more efficient than other methods. Total phenolic content was varied from 48.33 to 105.12 mgGAE/g. In free radical scavenging assays (ABTS and DPPH), the methanol extract exhibited more potent radical scavenging activity as compared to ethyl acetate and water extracts. The water extract showed highest metal chelating activity as compared to ethyl acetate and methanol extracts. This study demonstrated that Dorycnium pentaphyllum subsp. haussknechtii can be use as a promising source in the fields of food and pharmaceutical.