Kahramanmaraş florasında bulunan bazı baklagil yem bitkilerinin yem kalitesinin tespiti üzerine bir araştırma
A study on the determination of feed quality of some legume forage crops in the flora of Kahramanmaraş
- Tez No: 914943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SÜHA USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, Kahramanmaraş çayır mera vejetasyonlarında bulunan bazı baklagil yem bitkilerinin yem kalite değerlerinin belirlenmesi ve ıslah çalışmalarına ışık tutması amacıyla yürütülmüştür. On yedi farklı baklagil cinsine ait (Astragalus, Coronilla, Colutea, Cytisus, Dorycnium, Genista, Hedysarum, Hymenocarpus, Lathyrus, Medicago, Melilotus, Onobrychis, Pisum, Securigera, Trifolium, Trigonella, Vicia) alt tür 2023 yılı Mayıs-Haziran aylarında bitkilerin çiçeklenme döneminde toplanmıştır. Toplanan bitki örnekleri kapalı alanda gölgede kurutulmuştur ve öğütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü oalrak yürütülmüştür. Çalışmada cinslere ve türlere ait yem kalite değerleri incelenmiştir. Farklı cinslere ait kuru ot kalitesi ile ilgili araştırma sonuçlarına göre, HPO %13.35-26.83, HKO %5.33-13.00, NDF oranı %33.80-54.11, ADF oranı %19.00-39.82, SKM oranı %57.88-74.09, KMA oranı %2.25-3.55, NYD 105.01-168.85 arasında değişmiştir. Yine farklı türlere ait kuru ot kalitesi ile ilgili araştırma sonuçlarına göre, HPO %8.3-32.5, HKO %5.2-13.0, NDF oranı %28.80-62.00, ADF oranı %19.30-58.20, SKM oranı %1.70-18.20, KMA oranı %43.56-74.09, NYD 57.69-198.85 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the forage quality values of some legume forage plants in Kahramanmaraş range and pasture vegetations and to shed light on breeding studies. Subspecies of seventeen different legume genus (Astragalus, Coronilla, Colutea, Cytisus, Dorycnium, Genista, Hedysarum, Hymenocarpus, Lathyrus, Medicago, Melilotus, Onobrychis, Pisum, Securigera, Trifolium, Trigonella, Vicia) were collected during the flowering period of the plants in May-June 2023. The collected plant samples were dried indoors in the shade and ground. The study was carried out according to randomised complete block design (RCBD) with three replications. Forage quality values of the genus and species were analysed. According to the results of the study on the forage quality of different genus, it was ranged that CPR between 13.35-26.83%, CAR 5.33-13.00%, NDF ratio 33.80-54.11%, ADF ratio 19.00-39.82%, DDM ratio 57.88-74.09%, DMI ratio 2.25-3.55% and RFV 105.01-168.85. Also according to the results of the research on the forage quality of different species, it was ranged that CPR between 8.3-32.5%, CAR 5.2-13.0%, NDF ratio 28.80-62.00%, ADF ratio 19.30-58.20%, DDM ratio 1.70-18.20%, DMI ratio 43.56-74.09% and RFV 57.69-198.85.