Dorycnium pentaphyllum subsp. haussknechtii bitkisinin biyoaktif bileşenlerinin ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of the bioactive compounds andbiological activities of dorycnium pentaphyllum subsphaussknechtii
  1. Tez No: 996865
  2. Yazar: OGUZHAN HAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AYNA, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBUBEKİR İZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Fabaceae familyasına ait Dorycnium pentaphyllum subsp. haussknechtii bitkisinin biyolojik aktivite potansiyeli; fitokimyasal içerik, antioksidan kapasite ve enzim inhibisyon özellikleri açısından kapsamlı olarak araştırılmıştır. Bitkiden elde edilen etanol ekstraktının toplam fenolik içeriği Folin–Ciocalteu yöntemi ile belirlenmiş ve 452,54 µg GAE/mg ekstre olarak hesaplanmıştır. Ekstraktın fitokimyasal profili LC–MS/MS analizleri ile incelenmiş ve analiz sonuçları, D. pentaphyllum subsp. haussknechtii etanol ekstraktının başlıca fitokimyasal bileşenlerinin flavan-3-ol grubuna ait epikateşin, epigallokateşin ve kateşin ile kuersetin türevi flavonoid glikozit izokuersitrin olduğunu göstermektedir. Ekstraktın antioksidan kapasitesi DPPH, ABTS, FRAP ve CUPRAC yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiş ve sonuçlar, ekstraktın hem serbest radikal süpürücü hem de indirgeme gücüne dayalı anlamlı antioksidan aktivite sergilediğini ortaya koymuştur. Enzim inhibisyon çalışmaları kapsamında, ekstraktın asetilkolinesteraz (AChE) ve bütirilkolinesteraz (BChE) enzimleri üzerindeki inhibitör etkileri belirlenmiş; sırasıyla IC50 = 111,78 µg/mL ve IC50 = 22,07 µg/mL değerleri elde edilmiştir. Ayrıca ekstraktın insan karbonik anhidraz (hCA) I ve hCA II izoenzimleri üzerinde inhibitör etki gösterdiği saptanmış; hCA I için IC50 = 7,34 µg/mL, hCA II için IC50 = 17,41 µg/mL değerleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, elde edilen bulgular D. pentaphyllum subsp. haussknechtii'nin zengin fenolik içeriğe, güçlü antioksidan kapasiteye ve çok yönlü enzim inhibitör potansiyele sahip olduğunu ortaya koymakta; bitkinin nörodejeneratif hastalıklar ve oksidatif stresle ilişkili süreçler açısından doğal bir biyolojik kaynak olabileceğini göstermektedir.oldurulacaktır
Özet (Çeviri)
In the current thesis, the biological activity potential of Dorycnium pentaphyllum subsp. haussknechtii, belonging to the Fabaceae plant family, has been extensively probed in relation to its phytochemical constitution, antioxidant activity, and ability to inhibit enzymes. The phenolic content in the plant extract has been measured by employing the Folin Ciocalteu assay and has been found to be 452,54 µg GAE/mg extract. The phytochemical profile of the extract was examined by LC-MS/MS analysis, and the results showed that the major phytochemical components of the D. pentaphyllum subsp. haussknechtii ethanol extract are epicatechin, epigallocatechin, and catechin, which belong to the flavan-3-ol group, and the quercetin derivative flavonoid glycoside isoquercitrin, indicating that the extract has a rich flavonoid profile with these compounds.The antioxidant activity of the extract was assessed using DPPH, ABTS, FRAP and CUPRAC assays, and the data showed that this extract has strong antioxidant properties due to its ability to scavenge free radicals and reduce ions. The results of the experiments on enzyme inhibition showed that IC50 of 111,78 µg/mL was observed for acetylcholinesterase (AChE) and 22,07 µg/mL for butyrylcholinesterase (BChE). The IC50 values for carbonic anhydrase I and II isoenzymes were also determined, and a value of 7,34 µg/mL was obtained for carbonic anhydrase I, and 17,41 µg/mL for carbonic anhydrase II. In sum, the results indicate that the chemical contents, antioxidant activity, and multi-target enzyme inhibition ability of D. pentaphyllum subsp. haussknechtii provide strong evidence that this plant has the potential for use in natural biological processes for the treatment of various diseases.