Konya-Akşehir ilçesindeki kiraz bahçelerinin sulanmasında kullanılan damla sulama yönteminin değerlendirilmesi
Evaluation of cherry orchards' drip irrigation method at Konya-Aksehir district
  1. Tez No: 489376
  2. Yazar: M. ZIAULHAQ MAHMOOD MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırma, Konya ili Akşehir ilçesinde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan kiraz bahçelerinin sulanmasında kullanılan damla sulama yöntemlerinin projeleme kriterlerinin ve sulama programlarının uygunluğunun belirlenmesi için yürütülmüştür. Bu amaçla seçilen 15 kiraz bahçesindeki damla sulama yöntemleri projeleme kriterleri açısından incelenmiş ve debi ölçümleri yapılmıştır. Çalışma yapılan anketlerle de desteklenmiştir. Araştırma sonucunda, kiraz üreticilerinin modern sulama yöntemlerine önemli ölçüde ilgi gösterdikleri ancak bu yöntemlerin hakkında detaylı bilgiye sahip olmadıkları belirlenmiştir. Gerek yapılan arazi ölçümleri gerekse de yapılan anketler değerlendirilerek kiraz bahçelerinin sulanmasında karşılaşılan yanlış uygulamalar ortaya koyularak gerekli öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the convenience of the design criteria of drip irrigation methods and irrigation programs used to irrigate existing cherry orchards which is cultivated widely in Akşehir province of Konya. Drip irrigation methods in selected 15 cherry garden were investigated in terms of projecting criteria and discharge of drip irrigation methods was measured. The study was also supported by questionnaires. As a result of the research, it has been determined that cherry producers have a great interest in modern irrigation methods but they do not have detailed knowledge about these methods. Misapplications was revealed and the necessary suggestion were made as result of observation in orchards and the questionnaires evaluation.