Konya koşullarında marul bitkisinin su verim ilişkilleri
Water-yield relationships of lettuce plant in Konya conditions
  1. Tez No: 489377
  2. Yazar: YILDIRIM FEKRT ABDULRAZZAQ AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, Konya şartlarında marul bitkisinin su-verim ilişkilerini belirlemek amacıyla Toprak Su Çölleşme ile Mücadele Araştırma Enstitüsü deneme arazisinde 2017 yılında yürütülmüştür. Araştırmada Cuore (Lactuva Sativa L. var. longifolia) marul çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada sulama seviyeleri A sınıfı buharlaşma kabı yöntemine göre belirlenmiştir. Çalışmada, 4 gün sulama aralığında dört farklı sulama düzeyinin (A sınıfı buharlaşma kabından yığışımlı buharlaşan suyun %60, %80, %100 ve %120 si) marulun verim parametrelerine olan etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, mevsimlik su tüketimi en yüksek 441.9 mm ile I120 konusunda, en düşük 317.8 mm ile I60 konusunda gerçekleşmiştir. En yüksek ortalama pazarlanabilir baş ağırlığı 865.85 gr ile I120 konusunda, en düşük ortalama pazarlanabilir baş ağırlığı ise 475.68 gr ile I60 konusunda bulunmuştur. Sulama suyu kullanım randımanı ve su kullanım randımanı, konulara bağlı olarak, sırasıyla 14.6-18.3 kg/m3 ve 12.5-17.0 kg/m3 arasında değişmiştir. A sınıfı buharlaşma kabından meydana gelen buharlaşma değerinin % 100'ünün sulama suyu olarak verildiği konu ideal sulama programı olarak uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine water - yield relationships of drip irrigated lettuce at Konya Soil,Water And Deserting Control Research Institute research station in Konya plain at 2017. In the research, cuore lettuce variety was used as a plant material. The irrigation treatment was designed according to Class A Pan evoportaion method. The effects of four different irrigation level on lettuce yield and yield companents were investigated in the study. The amount of irrigation water applied was 0.60 (I60) , 0.80 (I80), 1.00 (I100) and 1.20 (I120) times of water surface evaporation measured by Class A pan. According to research results, maximum evaportanspration rate was occured in I120 treatment with 441.9 mm while minimum evaportarnspration was occured in I60 treatment with 317.8 mm. The highest average head weight was obtained at I120 treatment with 865.85 gr and the lowest average head weight was obtained at I60 treatment with 475.68 gr. Irrigation water use efficiency and water use efficiency varied between 14.6-18.3 kg /m3 and 12.5-17.0 kg/m3, respectively, depending on the treatments. The irrigation water amount 1.0 (I100) times of water surface evaporation measured by Class A Pan was found to be favorable.